Najlepsze kasztany są na placu Pigalle

Multimedialne programy do nauki języków obcych autorstwa firmy Young Digital Poland były już kilkakrotnie opisywane na łamach CHIP-a (kurs angielskiego – 5/96, s. 82; niemieckiego – 8/97; hiszpańskiego – 12/97). Kolejną propozycją firmy jest interakcyjny kurs języka francuskiego, który – podobnie jak poprzednie produkty gdańskiego wydawnictwa – powstał w oparciu o system EuroPlus+, łączący w sobie elementy tekstu, kolorowej grafiki, dźwięku, animacji i wideo.

Browser umożliwia znalezienie wszystkich ćwiczeń określonego typu i dotyczących zadanego tematu inteligentny browser

Od strony językowej program MosaQque bazuje na kursie języka francuskiego autorstwa Béatriz Job, wydanym przez firmę CLE International z Paryża. Nauka stanowi tu pretekst do omówienia wielu interesujących zagadnień związanych z życiem codziennym mieszkańców Francji. Tematy lekcji dotyczą przykładowo systemu szkolnictwa, opieki zdrowotnej, sektora usług publicznych, kwestii bezrobocia. Poznać można także specyfikę poszczególnych regionów Francji, jej terytoria zamorskie i byłe kolonie. Poruszana jest również tematyka kulturalna – program prezentuje najważniejsze nazwiska literatury, kina, teatru i piosenki francuskiej. Dzięki licznym sekwencjom dźwiękowym i filmom wideo zademonstrowano różnorodne przykłady języka potocznego (dialogi, wiadomości, prognozy pogody itp.).

W nadesłanej do testów wersji profesjonalnej programu (Professional Pack) znajdują się trzy płyty CD odpowiadające trzem poziomom nauki. Struktura wszystkich poziomów jest identyczna – materiał podzielony został na sześć rozdziałów, z których każdy złożony jest z czterech lekcji i powtórki. Niewątpliwą zaletą programu jest duża liczba (zazwyczaj od 20 do 30) ćwiczeń proponowanych w każdej lekcji oraz ich różnorodność (dyktanda, testy wyboru, uzupełnianie luk, porządkowanie zdań, łączenie odpowiadających sobie elementów). Znacznie uatrakcyjnia to naukę oraz sprawdzanie nabytych już umiejętności.

nauka, ale i przyjemności Oprócz nauki pakiet EuroPlus+ MosaQque umożliwia także np. poznanie kreacji tworzonych przez największych światowych projektantów mody

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe programy narzędziowe dołączane do pakietu EuroPlus+. Jest wśród nich Browser, umożliwiający wyselekcjonowanie ćwiczeń, w których poruszane były określone zagadnienia. Rozwiązanie takie pozwala na łatwe przygotowanie zestawu ćwiczeń niezbędnych do powtórzenia konkretnego materiału językowego. Kolejnym godnym uwagi narzędziem jest Audio Dictionary, czyli słownik wzbogacony w możliwość odsłuchania nagrania dźwiękowego każdego z umieszczonych w nim słów. Niestety, nie zawiera on wielu wyrazów pochodzących z tekstów wykorzystywanych w ćwiczeniach. Wymowa francuska nie należy do najłatwiejszych, dużą pomocą przy jej doskonaleniu może się więc okazać Tape Recorder, pozwalający na porównanie (także metodą graficzną) nagrań dokonanych przez osobę uczącą się z wypowiedziami lektorów, dla których francuski jest językiem ojczystym.

Nieco zaskakujące jest to, że w polskim programie służącym do nauki języka francuskiego typy ćwiczeń oraz programy narzędziowe noszą wyłącznie anglojęzyczne nazwy. Do słabszych stron pakietu należy mało intuicyjny interfejs użytkownika, wymagający gruntownego zaznajomienia się z instrukcją oraz brak możliwości zapoznania się z polską wersją językową tekstów (istnieje, co prawda, polecenie „Pokaż tłumaczenie”, ale dotyczy ono jedynie… treści instrukcji ćwiczenia).

w skrócie
okładka europlus+ mosaigueEuroPlus+ Mosaique
Liczba CD: 3
Język: polski
Wymagania: PC 386SX, 4 MB RAM; karta graficzna VGA; napęd CD-ROM 25, karta dźwiękowa; mikrofon; Windows 3.1x/9x; ok. 10 MB na dysku
plus duża różnorodność typów ćwiczeń
plus bogaty materiał językowy
plus przydatne programy narzędziowe
minus nieintuicyjny interfejs użytkownika
Producent: Young Digital Poland, Gdańsk, tel.: (0-58) 552 66 84, faks: 552 66 85, e-mail: [email protected], http://www.ydp.com.pl/
Cena: 171 zł (jeden poziom), 342 zł (trzy poziomy)

Autorzy EuroPlus+ MosaQque obiecują 120 godzin intensywnej nauki na każdym z poziomów zaawansowania, twierdząc jednocześnie, że dzięki wyeliminowaniu „wszelkich problemów i uciążliwości” stanie się ona przyjemnością. Być może. Warto chyba jednak traktować program jako doskonałe uzupełnienie tradycyjnych form nauczania, tym bardziej że wyjaśnienia dotyczące części zagadnień gramatycznych mogą okazać się niewystarczające.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News