Nowe szaty klasyka

AutoCAD ma wśród użytkowników programów CAD ogromną renomę. W dwa lata po premierze wersji 14. prezentujemy jego nowe wcielenie – AutoCAD-a 2000.

Oprogramowanie służące do wspomagania prac projektowych pojawiło się wraz z pierwszymi komputerami. Początkowo aplikacje miały charakter programów wsadowych wykonujących obliczenia inżynierskie. Dane do obliczeń wprowadzane były za pomocą kart, taśm perforowanych lub prostych znakowych terminali. Wynikiem działania programu w każdym przypadku były tylko liczby.

Współczesne systemy komputerowego wspomagania projektowania CAD (Computer Aided Design) można podzielić na dwie kategorie: uniwersalne oraz specjalizowane. Te drugie wspierają projektowanie w jednej ściśle określonej dziedzinie. Do grupy tej należą między innymi aplikacje ułatwiające projektowanie układów elektronicznych (PCAD, OrCAD, PROTEL), projektowanie i symulację układów cyfrowych (ActiveCAD) oraz projektowanie architektoniczne (ArchiCAD). Można do nich również zaliczyć programy, które nie tworzą projektu technicznego urządzenia lub budowli, a więc aplikacje z zakresu matematyki, fizyki, chemii czy biologii (Mathematica, Mathcad, ChemCAD). Liczba specjalizowanych aplikacji CAD gwałtownie rośnie. Właściwie nikogo nie dziwi dziś istnienie programów wspomagających projektowanie ogrodów czy odzieży.

Uniwersalne programy CAD to aplikacje mające możliwość stworzenia dokumentacji technicznej dowolnej konstrukcji inżynierskiej, pozwalajce na konstruowania obiektów, ich wymiarowanie oraz wykonanie wydruku zgodnie z obowiązującymi normami. Można do nich zaliczyć takie programy jak Microstation, AutoCAD, DesignCAD, InterCAD .

w skrócie
AutoCAD 2000
Wymagania: PC 486/66, 32 MB RAM, Windows 9x/NT 4.0, karta graficzna SVGA 800×600, ok. 150 MB na dysku, CD-ROM
plus zaawansowane zarządzanie projektami
plus nowe interfejsy programistyczne
plus równoczesna edycja wielu projektów
plus integracja z Internetem
plus okna widokowe o nieregularnym kształcie
minus klucz sprzętowy
Producent: Autodesk., USA, http://www.autodesk.com/
Dostarczył: Autodesk Polska, Warszawa tel.: (0-22) 549 66 50, faks: (0-22) 549 66 59 http://www.autodesk.com.pl/
Cena: ok.14 370 zł

Należący do tej ostatniej grupy AutoCAD 2000 jest produktem o długiej i wyjątkowej historii. Jego początki sięgają roku 1982, kiedy to powstał jego protoplasta o nazwie MicroCAD. Działał on na komputerach z procesorami 8080 i Z80 pod kontrolą systemu operacyjnego CP/M. Pierwsza wersja AutoCAD-a rozpoczęła rewolucję we wspomaganym komputerowo rysowaniu i projektowaniu. Obecnie zaś program rozpowszechniany w 18 wersjach językowych używany jest przez setki tysięcy użytkowników na świecie, a jego współczesne implementacje są prawie tysiąc razy wydajniejsze od CP/M-owego pierwowzoru.

AutoCAD 2000 jest najnowszym produktem firmy AutoDesk w dziedzinie wspomagania projektowania. Zawarto w nim wszystkie najcenniejsze elementy poprzedników, łącznie z możliwością programowania, umożliwiając tworzenie profesjonalnych projektów CAD.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News