Okno na świat

Opis instalacji proxy serwera umożliwiającego podłączenie kilku komputerów do Internetu na jednym adresie IP

Czy chcielibyśmy kilku komputerom zapewnić dostęp do Internetu za pomocą jednego modemu? Nic prostszego: połączenie takie umożliwia serwer proxy o nazwie Wingate.

Małe sieci komputerowe stają się coraz bardziej popularne. Wiele osób łączy swoje komputery z maszynami kolegów z jednego bloku, by móc wymieniać dane. Jednak zalety sieci lokalnej nie są zwykle wykorzystywane przy łączeniu się z Internetem. A przecież dzięki niej możemy zmniejszyć rachunki telefoniczne, instalując modem tylko na jednym komputerze w ten sposób, by inne też mogły z niego korzystać.

Aby było to możliwe, na pececie podłączonym bezpośrednio do Pajęczyny musi być uaktywniony tzw. serwer proxy. Jest to specjalne oprogramowanie, które przechwytuje odwołania skierowane do Internetu pochodzące z innych komputerów będących częścią tej samej sieci lokalnej. Serwer realizuje odpowiednie połączenie, po czym wysyła dane z powrotem do komputera, który wysłał zapytanie.

Info
Wingate:http://www.wingate.net/
Sieci intranetowe: #mamy to na chip-cd 6/99Na CD w dziale CHIP-offline | Internet | Wingate znajduje się Wingate w wersji Home oraz filmy ilustrujące czynności opisane w artykule

Jednym z bardziej udanych serwerów proxy jest Wingate, autorstwa nowozelandzkiej firmy Qbik. Na terenie Polski dystrybuuje go kilka firm. Ich listę można uzyskać, łącząc się z adresem http://www.wingate.com/resellers/ i wybierając Polskę.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.