Pierwsze koty za płoty

Mogłoby się wydawać, że takie programy, jak Homesite czy polski Pajączek zawojowały rynek edytorów języka HTML, tymczasem co jakiś czas pojawiają się nowe pozycje. Jedną z nich jest

KICIA — bardzo prosty polski edytor stron WWW, należący do kategorii freeware.

Duża liczba ekspertów wspomagających konstruowanie dokumentów HTML to istotna zaleta KICI same eksperty

Program operuje wszystkimi znacznikami HTML w wersji 4.0, wspomagając wpisywanie ich parametrów. Wybór komend HTML-a umożliwiają dwa niewielkie okienka umieszczone z lewej strony aplikacji lub szereg predefiniowanych skrótów klawiaturowych. Kod oczywiście może być pokolorowany zgodnie z gotowym lub wcześniej zdefiniowanym wzorem, choć odbywa się to wyłącznie na żądanie użytkownika; na dodatek proces ten przebiega dość wolno.

Jak przystało na polski program, nie zabrakło obsługi strony kodowej ISO 8859-2, zawierającej znaki charakterystyczne dla języka polskiego. Jednak aplikacja jedynie wstawia odpowiedni znacznik META w nagłówku strony, ale nie potrafi skonwertować polskich znaków podczas zapisu dokumentów do pliku.

w skrócie
mamy to na chip-cd 6/99KICIA 2.0
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 9x; ok. 2 MB na dysku
plus“zabawny” interfejs
plusbogactwo ekspertów (kreatorów)
minusliczne drobne błędy
minuspowolne kolorowanie kodu
minusbrak konwersji polskich liter na ISO 8859-2
Producent: Maciej Dziardziel, Zielona Góra, http://www.kki.net.pl/~fiedzia0/
Rejestracja: freeware

Autor programu nie zapomniał o stylach i języku JavaScript. Do obsługi obydwu tych rozszerzeń języka HTML przeznaczono specjalne okienka, zwane w programie ekspertami. Szczególne pochwały należą się tu ekspertowi do wprowadzania kodu JavaScriptu; dodatkowi, pomimo jego prostoty, niczego nie brakuje. W programie można również skorzystać z gotowych apletów Javy lub skryptów JavaScriptu, wywołując innego eksperta o “czadowej” nazwie – CzaDoo. Do innych ciekawych rozszerzeń, w które została wyposażona KICIA, należą m.in. moduły wspomagające wstawianie tabel, formularzy, obiektów, animacji czy ramek. W celu lepszego zorganizowania jednoczesnej pracy z wieloma plikami można je pogrupować w projekty, w których możliwe jest umieszczenie zarówno stron WWW, jak i obrazków, dźwięków bądź innych plików.

Więcej:bezcatnews