Pierwsze koty za płoty

Krótki test darmowego edytora języka HTML

Mogłoby się wydawać, że takie programy, jak Homesite czy polski Pajączek zawojowały rynek edytorów języka HTML, tymczasem co jakiś czas pojawiają się nowe pozycje. Jedną z nich jest

KICIA — bardzo prosty polski edytor stron WWW, należący do kategorii freeware.

Duża liczba ekspertów wspomagających konstruowanie dokumentów HTML to istotna zaleta KICI same eksperty

Program operuje wszystkimi znacznikami HTML w wersji 4.0, wspomagając wpisywanie ich parametrów. Wybór komend HTML-a umożliwiają dwa niewielkie okienka umieszczone z lewej strony aplikacji lub szereg predefiniowanych skrótów klawiaturowych. Kod oczywiście może być pokolorowany zgodnie z gotowym lub wcześniej zdefiniowanym wzorem, choć odbywa się to wyłącznie na żądanie użytkownika; na dodatek proces ten przebiega dość wolno.

Jak przystało na polski program, nie zabrakło obsługi strony kodowej ISO 8859-2, zawierającej znaki charakterystyczne dla języka polskiego. Jednak aplikacja jedynie wstawia odpowiedni znacznik META w nagłówku strony, ale nie potrafi skonwertować polskich znaków podczas zapisu dokumentów do pliku.

w skrócie
mamy to na chip-cd 6/99KICIA 2.0
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 9x; ok. 2 MB na dysku
plus„zabawny” interfejs
plusbogactwo ekspertów (kreatorów)
minusliczne drobne błędy
minuspowolne kolorowanie kodu
minusbrak konwersji polskich liter na ISO 8859-2
Producent: Maciej Dziardziel, Zielona Góra, http://www.kki.net.pl/~fiedzia0/
Rejestracja: freeware

Autor programu nie zapomniał o stylach i języku JavaScript. Do obsługi obydwu tych rozszerzeń języka HTML przeznaczono specjalne okienka, zwane w programie ekspertami. Szczególne pochwały należą się tu ekspertowi do wprowadzania kodu JavaScriptu; dodatkowi, pomimo jego prostoty, niczego nie brakuje. W programie można również skorzystać z gotowych apletów Javy lub skryptów JavaScriptu, wywołując innego eksperta o „czadowej” nazwie – CzaDoo. Do innych ciekawych rozszerzeń, w które została wyposażona KICIA, należą m.in. moduły wspomagające wstawianie tabel, formularzy, obiektów, animacji czy ramek. W celu lepszego zorganizowania jednoczesnej pracy z wieloma plikami można je pogrupować w projekty, w których możliwe jest umieszczenie zarówno stron WWW, jak i obrazków, dźwięków bądź innych plików.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.