Walka byków

Czy umiejętność poprawnego posługiwania się językiem polskim i znajomość zasad ortograficznych jest jeszcze komukolwiek potrzebna? Przecież edytor bez funkcji sprawdzania pisowni nie ma obecnie wielkich szans na zdobycie popularności. Internet i poczta elektroniczna roją się od błędów, a my przechodzimy nad tym do porządku dziennego, bo przecież chodzi o szybkość przekazu, a nie o jakość… Czy aby na pewno?

Wszystkie błędy popełnione w dyktandzie zostają błyskawicznie poprawione i opatrzone komentarzem wytknięte błędy

Ortografia pomoże „dużym” w przypomnieniu zasad pisowni bezwzględnie obowiązujących w naszym języku, a „małym” ułatwi zapoznanie się z nimi i ich utrwalenie. Mamy do dyspozycji dobry słownik ortograficzny wraz ze zbiorem zasad pisowni, no i oczywiście podstawowe ćwiczenia sprawdzające nasze umiejętności, czyli dyktanda.

Znajdziemy tutaj 170 dyktand: są to fragmenty bajek dla dzieci, utwory literackie, a także dowcipne teksty naukowe i obyczajowe. Sposoby przeprowadzania dyktanda są dwa: tradycyjny – zapisujemy teksty ze słuchu; oraz opcja dla osób mających problemy z posługiwaniem się klawiaturą lub dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na pisanie – dyktando bez pisania. W drugim przypadku uzupełniamy tekst dyktanda wybranymi przez nas wyrazami z listy propozycji.

Błyskawiczne sprawdzanie napisanych przez nas dyktand urozmaicają wyświetlające się natychmiast po stwierdzeniu błędu reguły z zakresu pisowni skrótów, skrótowców, złożeniowców, interpunkcji i wielu innych.

w skrócie
mamy to na chip-cd 6/99Ortografia
okladka ortografiaLiczba CD: 1
Wymagania: PC 486, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 2x, Windows 9x/NT
plusduży wybór tekstów dyktand zróżnicowanych pod względem konwencji stylistycznych i stopnia trudności
plusalgorytm wyświetlający zasady poprawnościowe
Producent: TSS, Kraków, tel.: (0-12) 645 59 16, faks: 647 72 99, e-mail: [email protected], http://www.tss.com.pl/
Cena: 75 zł

Wybierając dyktando, możemy szczegółowo określić zarówno długość tekstu czy frazy czytanej przez lektora, jak i przede wszystkim liczbę możliwych do popełnienia błędów ortograficznych czy interpunkcyjnych. Można także prowadzić statystykę naszej pracy na niwie ortografii bądź dla własnej przyjemności, bądź też na dowód naszej doskonałej znajomości prawideł wszelakich w przypadku korzystania z programu większej liczby osób.

Ortografia to przydatne narzędzie – solidne, łatwe w obsłudze i o stosunkowo niewielkich wymaganiach sprzętowych.