Ciało jako klucz dostępu

Już niedługo do identyfikacji osób przestaną być używane sztuczne (numeryczne) identyfikatory jak PIN, NIP itp.

Czy zdarzyło nam się kiedyś zapomnieć numeru PIN lub hasła? W przyszłości nie będziemy już musieli obawiać się takich sytuacji, bowiem komputer rozpozna naszą twarz, głos, oczy, podpis, odciski palców lub dłonie; może nawet wykorzysta w tym celu nasz zapach.

Dostępu do zakładowego przedszkola firmy Lotus chroni system kontrolujący dłonie. Każda osoba chcąca odebrać dziecko musi najpierw położyć swoją rękę na specjalnej szklanej płytce. Umieszczona pod nią kamera na podczerwień zarejestruje długość palców, układ kości i wielkość całej dłoni. Jeśli komputer znajdzie w bazie danych odpowiedni wzorzec, drzwi przedszkola zostaną odblokowane. „Każdego roku w Stanach Zjednoczonych mamy do czynienia z ponad 350 tysiącami przypadków, w których jedno z rodziców wbrew postanowieniom sądów rodzinnych zabiera dziecko do siebie” – tak te nadzwyczajne środki ostrożności tłumaczy Carolyn Zogg z organizacji Child Find.

Systemy biometryczne do rozpoznawania wykorzystują charakterystyczne cechy ciała ludzkiego. W przypadku odcisków palców (analizowanych np. przez system Secure Touch) takimi indywidualnymi elementami są punkty przecięcia (czerwone) i punkty końcowe (niebieskie) rowków tworzących linie papilarne cechy opuszki palców

Skanery sprawdzające geometrię dłoni należą do kategorii tzw. biometrycznych systemów bezpieczeństwa, których działanie opiera się na analizie budowy ludzkiego ciała. Gdy za pomocą takich jednoznacznych i indywidualnych cech określona osoba zostanie rozpoznana, wówczas może ona na przykład odebrać dziecko z przedszkola, włączyć telefon komórkowy, skorzystać z peceta czy podjąć pieniądze.

Projektanci systemów biometrycznych mają nadzieję, że już wkrótce do historii przejdą czasy, w których byliśmy skazani na klucze, numery PIN oraz hasła. Zamiast tego do powszechnego użytku wejdą specjalne urządzenia, które są w stanie rozpoznawać ludzi na podstawie twarzy lub innych cech indywidualnych: kształtu ręki, głosu, ruchu warg, sposobu uderzeń w klawiaturę czy odcisków palców. Systemy takie będą mogły nawet odróżnić od siebie bliźnięta jednojajowe!

Informacje w Internecie
Biometric Consortium: http://www.biometrics.org/
National Biometric Test Center: http://www.biometrics.org/testcenter.html
BioAPI: http://www.iosoftware.com/bapi/index.htm
TeleTrust Deutschland eV:http://www.teletrust.de/

Z uwagi na fakt, że taka procedura jest bardzo złożona obliczeniowo, przez wiele lat zaawansowane mechanizmy biometryczne były stosowane tylko w najwyższej klasy systemach bezpieczeństwa. Obecnie jednak sytuacja ta ulega zmianie. Bill Gates, którego zmysł do robienia dobrych interesów jest powszechnie znany, uważa nawet, że „w najbliższych latach biometria stanie się najważniejszą innowacją w branży komputerowej”. Analitycy rynkowi z firmy Frost & Sullivan potwierdzają tę tezę: z przeprowadzonych badań wynika, że w samej Europie roczny wzrost sprzedaży systemów biometrycznych wynosi prawie dziesięć procent. Głównym czynnikiem rozwoju jest handel elektroniczny, którego łączne obroty na całym świecie mają osiągnąć w roku 2000 poziom 100 miliardów dolarów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.