…i wszystko działa!

Krótki test programu dbającego o to, by nasz system działał stabilnie

Rzeczywiście – jeśli chcemy, by nasz komputer nie sprawiał kłopotów, powinniśmy zainstalować pakiet Norton SystemWorks. To nader przydatny zestaw programów. Pierwszym z nich jest zbiór kilkunastu aplikacji narzędziowych, niezbędnych dla każdego użytkownika komputera – Norton Utilities 4.0 oraz „odmrażacz” zawieszonych programów – Norton CrashGuard w wersji 4.01 (opisywane w CHIP-ie 5/99).

Podobnie nieodzowny jest program antywirusowy Norton AntiVirus w wydaniu 5.0 (opis w CHIP-ie 11/98). Norton CleanSweep 4.5 to pierwsza pod nowym szyldem wersja znanego deinstalatora firmy Quarterdeck (przejętej przez Symanteca). Nowy producent nie wprowadził do programu wiele nowego i trudno mu się dziwić – naprawdę niełatwo ulepsza się rzeczy nieomal doskonałe.

Ostatni element SystemWorks jest jednocześnie najmniej użyteczny – Norton Web Services umożliwia aktualizację posiadanego oprogramowania i sterowników za pośrednictwem Internetu. Niestety, proponowane uaktualnienia mocno trącą myszką – pliki dostępne na serwerze Symanteca pochodzą sprzed roku. W połączeniu z kosztami tej usługi (bezpłatnej tylko przez pierwsze pół roku) oraz wobec jakości naszych łączy, zasadność korzystania z niej wydaje się być wątpliwa.

Wszystkie elementy pakietu można aktualizować przez Internet za pomocą mechanizmu LiveUpdate .

w skrócie
Norton SystemWorks 2.0
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 9x; ok. 140 MB na dysku
plusróżnorodność i użyteczność narzędzi
minusduża ilość zajmowanego miejsca na dysku
minusbrak polskiej wersji językowej
Producent: Symantec, USA, http://www.symantec.com/
Dostarczył: SoftPoint, Warszawa, tel.: (0-22) 635 80 03, faks: 635 69 50, e-mail: [email protected], http://www.softpoint.com.pl/
Cena: ok. 700 zł

Mimo iż każdy z programów wchodzących w skład SystemWorks jest dostępny w sprzedaży oddzielnie (poza Web Services), w opisywanym zestawie tworzą one pewną całość. Fakt ten podkreślany jest przez obecność aplikacji Norton Tray Manager, ułatwiającej orientację w ikonach narzędzi Symanteca, rezydujących w Polu systemowym.

Choć niedoświadczony użytkownik komputera może się na początku poczuć nieco zagubiony mnogością oferowanych mu przez SystemWorks funkcji, z czasem z pewnością je doceni.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.