Idealne warunki do pracy

Do niedawna kolorowe wyświetlacze ciekłokrystaliczne stosowane były na przede wszystkim w laptopach. Dziś dzięki postępowi technicznemu opłacalna stała się masowa produkcja ekranów LCD o wymiarach na tyle dużych, że urządzenia te mogą konkurować z tradycyjnymi monitorami.

Produkty firmy MAG LT-541 F i LT-530 C to kolorowe monitory ciekłokrystaliczne z aktywną matrycą danych (Color TFT). Zadeklarowana przez producenta przekątna wynosi 15 cali, rzeczywista jest trochę większa i odpowiada wielkością 17-calowemu monitorowi z tradycyjną lampą kineskopową. Dzięki zastosowaniu obrotowego „zawieszenia” możliwa jest praca w pozycji pionowej. Rozdzielczość fizyczna wynosi 1024×768 pikseli przy 256 tysiącach kolorów (18 bitów). Obraz wyświetlany w takiej rozdzielczości jest ostry i kontrastowy. Monitory mogą też pracować w niższych rozdzielczościach, które są przeskalowywane do

mag lt541f

rozdzielczości fizycznej, jednak w takim przypadku nawet LT-530 C, mimo bardzo dobrego skalowania (lepszego od LT-541 F), nie zapewnia komfortowej pracy.

Obsługa monitora MAG LT-541 F jest intuicyjnie prosta. Niewątpliwie pomaga w tym czytelny dwupoziomowy system OSD (On Screen Display), który oprócz zaawansowanych funkcji konfiguracji obrazu (niemal takich samych jak w monitorach kineskopowych) udostępnia informacje o aktualnych parametrach pracy (rozdzielczość i częstotliwość odświeżania).

MAG LT-530 C różni się od poprzedniego modelu tym, że współpracuje ze specjalną kartą graficzną ATI XpertLCD (dostarczaną razem z zestawem), generującą zamiast analogowego, cyfrowy sygnał wizyjny. Karta – zbudowana na bazie układu ATI Rage Pro – ma trzy wyjścia (S-VHS, standardowe na monitor CRT i cyfrowe – przystosowane do obsługi wyświetlaczy ciekłokrystalicznych). LT-530 C nie ma systemu OSD, lecz przy zastosowaniu opisanego cyfrowego wyjścia z karty graficznej nie jest on potrzebny. Dostępne są tylko przyciski służące do zmiany kontrastu i całkowitego wyłączenia monitora. Obraz uzyskany na tym wyświetlaczu ma znacznie lepszą jakość niż w przypadku LT-541 F. Opcjonalny montowany z tyłu obudowy hub USB pozwala na przyłączenie czterech urządzeń USB. Standardowo jednak monitor jest tylko „przedłużaczem” dla tego typu peryferii.

Ciekawą cechą opisywanych wyświetlaczy jest możliwość pracy w pozycji pionowej – po obróceniu ekranu o 90 stopni. W zestawie znajduje się specjalny program WinPortrait (pozwalający na wyświetlanie „obróconego” obrazu), który bazując na standardowo dostępnych rozdzielczościach, dokłada nowe, specyficzne dla takiego ustawienia wyświetlacza (np. 1024×768 jest zamieniane na 768×1024). Opisywany program pracuje wyłącznie pod kotrolą systemów operacyjnych firmy Microsoft (Windows 9x i Windows NT 4.0).

Trzeba przyznać, że praca, szczególnie z niektórymi aplikacjami (np. DTP) jest bardziej komfortowa niż w tradycyjnej konfiguracji. Jedynym mankamentem zauważonym podczas działania w „odwróconej” pozycji jest niewłaściwe wyświetlanie zawartości okien, rysowanych w trybie DirectDraw. Jeśli użytkownik będzie odtwarzał filmy wideo lub uruchomi grę korzystającą z DirectDraw – obraz w takim oknie będzie wyświetlany w tradycyjny sposób, czyli obrócony o kąt – 90 stopni. Nie powinno to nastręczać większych problemów, gdyż przywrócenie standardowej pozycji monitora jest bardzo proste.

w skrócie
MAG LT-541 F
Rozdzielczość: 1024×768/18 bitów
Wyświetlacz: LCD TFT, 15″ (304×228 mm), plamka 0,29 mm
Wejścia/wyjścia: D-Sub (analogowe wejście wideo), opcj. hub USB
Pobór mocy: on – 35 W, suspend – 8 W, off – 8 W
Rozmiary: 390x420x297 mm
Waga: 5,6 kg
Kąt widzenia: +/- 65 stopni w poziomie, +40/-60 stopni w pionie
Gwarancja: 2 lata
Cena: 4720 zł
plus dobra jakość wyświetlanego obrazu
plus możliwość pracy w trybie pionowym
minus niezgodność trybu pionowego z DirectDraw

MAG LT-530 C
Rozdzielczość: 1024×768/18 bitów
Wyświetlacz: LCD TFT, 15″ (304×228 mm), plamka 0,29 mm
Wejścia/wyjścia: DFP (cyfrowe wejście wideo), hub USB
Wyposażenie: karta graficzna ATI Xpert LCD (z wyjściami DFP, S-VHS i analogowym D-Sub)
Pobór mocy: on – 35 W, suspend – 5 W, off – 5 W
Rozmiary: 380×376,5×170 mm
Waga: 5,6 kg
Kąt widzenia: +/- 65 stopni w poziomie, +40/-60 stopni w pionie
Gwarancja: 2 lata
Cena: 4800 zł
plus możliwość pracy w trybie pionowym
plus dobra jakość obrazu dzięki złączu cyfrowemu
plus wbudowany hub USB
plus małe rozmiary i waga LCD (mniejsze od LT-541 F)
minus niezgodność trybu pionowego z DirectDraw
minus brak możliwości regulacji jasności
minus nie najnowsza dołączona karta graficzna
Producent: Mag Innovision, Tajwan
Dostarczył: Veracomp, Kraków tel.: (0-12) 411 10 44, faks: 422 23 52 e-mail: [email protected]http://www.veracomp.com.pl/

Podczas testu nie stwierdzono żadnych mankamentów typowych dla wyświetlaczy poprzedniej generacji. W obrazie nie dostrzeżono żadnych zniekształceń, był on kontrastowy (współczynnik kotrastowości 200:1) i bardzo ostry. Nie ma też widocznej bezwładności, znanej ze starszych modeli LCD (tzw. czas odpowiedzi – 50 ms plasuje monitor w czołówce tego typu urządzeń). Kąt widzenia wyświetlanego obrazu wynosi +/-65 stopni w poziomie i +40/-60 stopni w pionie. Dużą zaletą jest też mała waga (5,6 kg) i niewielkie wymiary pozwalające efektywnie wykorzystać nawet najmniejsze biurko. Podczas pracy panele LCD firmy MAG pobierają około 35 W – jest to wynik nieosiągalny dla klasycznych monitorów z lampą kineskopową. W trybie uśpienia zapotrzebowanie na energię spada do 5 W.

Wysoka jakość generowanego obrazu czyni opisane tu urządzenia bardzo atrakcyjnymi, choć cena, mimo iż niższa od innych wyświetlaczy LCD, wciąż jeszcze odstrasza przeciętnego użytkownika.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News