II Wojna Światowa: 1942-43

Realizacja aplikacji multimedialnych nie jest interesem przynoszącym krociowe zyski. Z tego powodu producenci bardzo często są ograniczani niskimi budżetami przeznaczonymi na realizację swoich projektów, a konsekwencją bywają zaskakujące niekiedy braki w gotowych programach.

Niewielki budżet ograniczył prawdopodobnie możliwości twórców trzeciej (przedostatniej) części serii II Wojna Światowa, zatytułowanej 1942-1943 „Przełom”. Podobnie jak w wydanej w 1996 roku Historii Europy międzywojennej i Kampanii Wrześniowej (CHIP 9/96, s. 18) od razu rzuca się w oczy niewielka liczba elementów multimedialnych. Kilkanaście kiepskiej jakości filmów (w większości bez fonii), kilka nagrań pieśni z okresu II wojny światowej, kilkanaście archiwalnych przemówień dowódców i polityków oraz głos znakomitego lektora – Tomasza Knapika – odczytującego wszystkie znajdujące się na płycie teksty to stanowczo za mało jak na „multimedialny leksykon”. Zapewne właśnie skromne środki nie pozwoliły choćby na realizację map zasługujących na miano multimedialnych (obecne w programie prezentują żenująco niski poziom) czy lepszego katalogu niemieckiej broni pancernej (od produktu tego typu można oczekiwać czegoś więcej niż tylko statycznych, „płaskich” plansz i danych technicznych).

Zaskoczyć może również surowy interfejs produktu, niewiele zmieniony od wydania pierwszej części serii. Być może intencją twórców było konsekwentne zachowanie jednorodnego wyglądu kolejnych aplikacji. Nie to jest jednak istotne Q spartański interfejs użytkownika, choć łatwy w obsłudze (szkoda tylko, że programiści nie zadbali o tzw. dymki pomocy), jest na pewno jedną ze straconych szans na „umultimedialnienie” produktu.

Dość dobrze wypada na tym tle ocena warstwy merytorycznej leksykonu. Przeznaczony przede wszystkim dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych oraz szkół średnich program zawiera prawie 40 szczegółowo omówionych tematów. Na uwagę zasługują biografie 90 polityków i wojskowych oraz interesujący materiał zdjęciowy. Cenną zaletą aplikacji są także liczne powiązania hipertekstowe pomiędzy poszczególnymi tematami.

w skrócie
ii wojna światowa - okładkaII Wojna Światowa: 1942-1943 „Przełom”
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486, 8 MB RAM, 16-bitowa karta dźwiękowa, napęd CD-ROM 65, karta graficzna SVGA, Windows 3.1x/9x
plus ciekawy materiał tekstowy
plus interesujące zdjęcia
plus znakomity lektor
plus obiektywizm autorów
minus skromna ilość elementów multimedialnych
minus fatalne mapy
minus brak możliwości drukowania, kopiowania i wyszukiwania danych
Producent: Avax, Warszawa, tel./faks: (0-22) 617 14 78, e-mail: [email protected]
Cena: 49,95 zł

Podkreślić należy obiektywizm autorów merytorycznej części produktu, starających się przedstawiać fakty i oceny opisywanych wydarzeń w sposób bezstronny. Momentami doprowadzono takie postępowanie wręcz do przesady: w notce biograficznej o generale Andersie nie mówi się o jego brutalnym uwięzieniu przez Sowietów w latach 1939-41, lecz o… internowaniu.

Zarówno „Przełom” jak i wcześniejsze części serii nie są atrakcyjnym materiałem dla entuzjastów tematu: gdyby ukazały się one w postaci książkowej (odbyłoby się to bez większej straty dla wartości publikacji ze względu na skromną liczbę elementów multimedialnych), na pewno nie stałyby się wydawniczymi bestsellerami. Na półce z multimediami ciągle jednak są to produkty nie mające, niestety, zbyt wielkiej konkurencji…

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News