Miękki projekt

Krótki test programu przeznaczonego do wizualizacji projektów architektonicznych

Jeszcze 10 lat temu jedynym sposobem na pełną wizualizację projektu tworzonego przez architekta czy urbanistę było wykonanie szkiców lub tekturowej makiety. Rozwój komputerowych aplikacji wspomagających projektowanie (CAD) pomógł zwiększyć efektywność pracy, a także lepiej zaprezentować ostateczną wersję konstruowanego obiektu. To ostatnie ma niebagatelne znaczenie podczas rozmów z klientem. SoftCAD.3D PL jest programem przeznaczonym dla architektów, umożliwiającym szybkie tworzenie wstępnych projektów, studiów przestrzeni, poprawek urbanistycznych oraz modelowanie skomplikowanych obiektów. Podczas instalacji programu nic nie wskazuje na to, że mamy do czynienia z aplikacją przeznaczoną na rynek polski. Wszystkie komunikaty związane z procesem instalacyjnym są w języku angielskim. Dopiero skopiowanie odpowiednich plików według wskazówek polskiego dystrybutora SoftCAD-a pozwoli nam cieszyć się programem w wersji polskiej.

Po uruchomieniu aplikacji zobaczymy menu, palety narzędziowe oraz – co zadowoli wielu projektantów – ogromne płaszczyzny do rysowania. Powierzchnie elementów rysowanych w przestrzeni są automatycznie pokrywane kolorami i fakturami powierzchni. Podczas pracy z modelem bardzo pomocny jest dynamiczny kursor myszki, który zmienia swój kształt w zależności od rozpoznanej powierzchni, krawędzi czy też wierzchołka elementu. Jedną z zalet modelowania w programie jest rysowanie nowych elementów 3D na dowolnej wskazanej powierzchni innych komponentów. Jest to szczególnie użyteczne podczas tworzenia skomplikowanych form geometrycznych. Silną stroną programu SoftCAD.3D są narzędzia do budowania trójwymiarowych obiektów architektonicznych: „zwykłych” lub obciętych walców, stożków, ostrosłupów itp. Wart wyróżnienia jest przyrząd pozwalający na automatyczne rysowanie dachów. Dzięki niemu projektant konstruuje najrozmaitsze zwieńczenia budynków: regularne i nieregularne, płaskie lub wielospadowe, a nawet o kształtach sklepienia czy wieżyczki. Zarys dachu definiujemy sami i „osadzamy” go na konturze dowolnej formy geometrycznej.

Program oferuje bardzo proste w obsłudze narzędzie do modelowania terenu. Budowanie skomplikowanych form wraz z pagórkami, dolinami i rzekami sprawia prawdziwą przyjemność. Wspomniany moduł umożliwia definiowanie poziomych lub pochyłych działek, na których będą umieszczone tarasy, drogi i inne elementy terenu. Dzięki automatycznemu rozpoznawaniu wysokości użytkownik szybko pozycjonuje płoty, ogrodzenia czy drzewa.

Testowana aplikacja zawiera także własną bibliotekę elementów architektonicznych. Są nimi okna, drzwi, balustrady, elementy wyposażenia wnętrz itp. Oczywiście program pozwala na budowanie nowych trójwymiarowych obiektów.

W czasach silnej konkurencji na rynku bardzo istotna dla architekta jest możliwość wzbogacenia projektu w fotorealistyczne renderingi pojedynczych obrazów lub całe renderowane animacje. SoftCAD. 3D ma bardzo dobry moduł do generowania renderowanych obrazów i animacji o dość dużej rozdzielczości (4000×4000 pikseli). Zmiana ustawień parametrów renderingu nie powinna sprawić kłopotu nawet tym osobom, które nigdy nie miały do czynienia z zagadnieniami wizualizacji.

Za pomocą programu SoftCAD.3D można również generować animację poprzez „ustawienie” wirtualnej kamery w różnych punktach przestrzeni i poruszanie jej po dowolnych ścieżkach, np. dookoła interesującego nas obiektu.

w skrócie
mamy to na chip-cd 7/99SoftCAD.3D PL
Wymagania: PC Pentium; 32 MB RAM; Windows 9x/NT; ok. 50 MB na dysku
plusduże możliwości modelowania rozmaitych terenów i budynków
plusintuicyjność obsługi
plusopis każdej funkcji w dolnej części ekranu
plusinterakcyjny kurs obsługi programu wraz z ćwiczeniami
minusniedopracowana instalacja wersji polskiej
minusbraki w tłumaczeniu systemu pomocy
Producent: SoftCAD International, Belgia, http://www.softcad.com/
Dostarczył: SoftARCH, Wrocław, tel./faks: (0-71) 372 85 00, e-mail: [email protected]
Cena: ok. 4800 zł (wersja pełna); ok. 1000 zł (wersja Lite)

Program SoftCAD.3D jest bardzo rozbudowanym narzędziem wspomagającym proces projektowania. W związku z tym jego użytkownik powinien być wspierany przez dobry system pomocy. Niestety, brak drukowanej instrukcji obsługi może trochę utrudnić pierwszy kontakt z aplikacją. Jednakże umieszczenie na płycie CD-ROM multimedialnego przewodnika po programie SoftCAD.3D wraz z ćwiczeniami o różnym stopniu trudności wypełnia tę lukę. Oprócz tego kreatory prowadzą użytkownika krok po kroku w czasie pracy nad projektem. SoftCAD.3D, jak każdy dobry program, ma elektroniczny system pomocy. Niestety, kilka nazw rozdziałów i podrozdziałów jest w języku angielskim.

Wystawiając końcową ocenę, należy zauważyć, że SoftCAD. 3D jest profesjonalnym narzędziem do wizualizacji projektów, zadziwiającym możliwościami w kreowaniu wirtualnego świata oraz intuicyjnością obsługi. Użyteczność narzędzia sprawia, że można je polecić projektantom i firmom zajmującym się trójwymiarowym modelowaniem i planowaniem przestrzeni. Łatwy import danych z plików zapisanych w formacie DXF i DWG i eksport do takich zbiorów sprawia, że program może stać się głównym elementem wśród systemów graficznych w biurach projektowych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.