Myszką po mapie

Przezorni kierowcy, zanim wybiorą się w dłuższą podróż, sprawdzają na mapie przyszłą trasę, obliczają mozolnie liczbę kilometrów do przejechania itd. Jeśli jednak uruchomimy komputer i skorzystamy z pomocy komputerowego atlasu drogowego, wspomnianą pracę wykonamy szybciej i dokładniej.

Dziś jeszcze przesadą byłoby doradzać kierowcy, aby w wakacyjną podróż zabierał ze sobą atlas drogowy zainstalowany na komputerze przenośnym zamiast dobrego atlasu w postaci klasycznej. Korzyści, które przynosi atlas elektroniczny, są nieco innej natury niż zalety mapy papierowej. Widać je przede wszystkim w trakcie planowania trasy. Łatwiej jest znaleźć cel podróży oraz wybrać drogę zgodnie z zadanymi parametrami, zostaje przy tym od razu obliczona długość trasy i przybliżony czas podróży. Taką szybką pomoc docenić mogą zwłaszcza zawodowcy. Przedsiębiorca transportowy ma możliwość niemal natychmiastowego oszacowania kosztu przewiezienia towaru na nie znanej dotąd trasie, tak więc jest to korzyść jak najbardziej wymierna. Krótko mówiąc, przewaga atlasu komputerowego nad klasycznym polega na szybkim dostępie oraz automatycznym przetwarzaniu dużej ilości informacji o drogach. Atlasy mają więc wiele wspólnego z klasą aplikacji określanych jako Systemy Informacji Geograficznej – (Geographical Information Systems – GIS). Systemy GIS to aplikacje zarządzające bazami danych geograficznych, umożliwiające ich analizę oraz prezentację, najczęściej w postaci map. Zastosowania profesjonalnych systemów GIS obejmują wiele dziedzin gospodarki, w tym także transport. Popularne atlasy drogowe korzystają z metod opracowanych wcześniej na potrzeby takich systemów. Ich bazy danych zawierają model numeryczny sieci drogowej oraz inne informacje przydatne w trakcie podróży: o hotelach, atrakcjach turystycznych, przejściach granicznych itp.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
G. Myrda: GIS, czyli mapa w komputerze, Helion, 1999
F. Osowski, L. Brokman: Elementy kartografii, PPWK, 1984
P. Zapart: Komputerowe systemy informacji przestrzennej GIS, Intersoftland, 1994

Mapy online: http://www.plany-miast.w.pl/, http://www.terraserver.com/, http://www.mapquest.com/
Wyszukiwanie zajazdów, hoteli: http://hotele.onet.pl/
Systemy GIS: http://www.bluemarblegeo.com/index.htm, http://www.erdas.com/, http://flowmap.geog.uu.nl/

mamy to na chip-cd 7/99W dziale CHIP-Offline | Software | Atlasy samochodowe znajduje się arkusz z wynikami testu

Komputerowe atlasy są zatem aplikacjami korzystającymi z metod sprawdzonych w systemach profesjonalnych, przeznaczonymi jednak dla szerokiego grona odbiorców. Do ich obsługi nie jest wymagana wiedza specjalistyczna, wystarczy umiejętność czytania zwykłej mapy drogowej i pewne doświadczenie w roli użytkownika drogi.

Urządzeniem, którego zalety mogą w niedalekiej przyszłości skłonić wielu kierowców, zwłaszcza zawodowych, do skorzystania z komputerowego atlasu samochodowego, jest odbiornik satelitarnego systemu lokalizacji GPS (Global Positioning System). Połączenie takiego aparatu (kosztuje on dzisiaj ok. 1000 zł) z komputerem przenośnym stanowi kompletny system nawigacyjny, zbliżony do tego, czym dysponują żeglarze i lotnicy. Wspomagany przez GPS atlas, zawierający m.in. plany miast, potrafi pomóc w przejeździe przez skrzyżowania, objazdy, może też ułatwić powrót na właściwą trasę po zgubieniu drogi. Warto zatem już teraz przyjrzeć się właściwościom cyfrowych atlasów.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News