Nobilitacja

Jak przy pomocy lutownicy, płytki drukowanej i kawałka kabla można udoskonalić kartę dźwiękową Sound Blaster Live! Value

Karty dźwiękowe firmy Creative Labs ze słowem Value w nazwie są często dwa razy tańsze od „pełnych” wersji, ale też gorzej wyposażone. W przypadku Sound Blastera Live! Value niewielkim nakładem kosztów można zniwelować tę drugą różnicę.

Sound Blaster to dla wielu synonim karty dźwiękowej. Nic dziwnego – w czasach, gdy wśród systemów operacyjnych dominował DOS, jeśli w jakimś programie została zaimplementowana obsługa kart dźwiękowych, na pewno były wśród nich urządzenia zgodne z Sound Blaster. Jeszcze do niedawna wśród użytkowników dominowały różne wersje kart serii AWE – najpierw AWE 32, później 64. Polityka producenta była taka, że na początku pojawiały się wersje pełne, bardzo drogie, a następnie uprosz-czone, noszące nazwę Value. Te ostatnie były dużo tańsze, ale z reguły oznaczało to brak „dodatków” – mikrofonu i kabelków. Również same karty były zubożone, choć różnice dotyczyły elementów, które w wersjach pełnych nie były wykorzystywane przez żadne oprogramowanie.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku najnowszego dziecka firmy Creative Labs – karty Sound Blaster Live! Odznacza się ona dobrymi parametrami, co znalazło swoje odbicie w teście CHIP-a, w którym urządzenie zostało uhonorowane CHIP-TIP-ami: POWER i ECONO. Na rynku dostępna jest też „uboższa” wersja karty, nosząca nazwę Sound Blaster Live! Value.

Informacje w Internecie
Sound Blaster Live!: http://www.sblive.com/
Karty rozszerzeń do Sound Blastera: http://www.snafu.de/~robert.bastubbe/index2_en.html

Główna różnica pomiędzy kartami z serii Live! dotyczy śledzia zawierającego gniazda z dodatkowymi wyprowadzeniami. Dodatek ten jest obecny w pełnej wersji karty. Znajdują się na nim gniazda oznaczone SPDIF IN, SPDIF OUT, MIDI IN, MIDI OUT oraz DIGITAL DIN. Pierwsze dwa służą do podłączenia do karty różnego rodzaju urządzeń cyfrowych, na przykład odtwarzaczy CD lub magnetofonów DAT (Digital Audio Tape). Złącza MIDI pozwalają na łatwe korzystanie z instrumentów elektronicznych obsługujących protokół Musical Instrument Digital Interface. Ostatnie gniazdo umożliwia współpracę ze wzmacniaczem dźwięku przestrzennego Creative DeskTop Theater 5.1.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.