Piątka z minusem

Już na początku maja bieżącego roku do redakcji trafiła wersja beta spolonizowanego Internet Explorera 5.0, poprzedzająca oficjalną premierę produktu. Jest ona wierną kopią angielskiego oryginału, który opisywany był w CHIP-ie nr 5/99. Obecnie zajmiemy się oceną, jak nowa przeglądarka dostosowana została do polskich warunków.

Nazwy zupełnie nowych, nie znanych dotąd opcji, które pojawiły się w angielskim Internet Explorerze 5.0, zostały przetłumaczone całkiem rozsądnie. I tak jedna z najbardziej zauważalnych funkcji przeglądarki, pomagająca użytkownikowi w automatycznym wypełnianiu formularzy –

AutoComplete — została mianowana Autouzupełnianiem. Zachwalana przez Microsoft możliwość zadawania pytania wyszukiwawczego bezpośrednio z pola adresowego (czyli AutoSearch ) otrzymała swój polski odpowiednik w postaci Inteligentnego wyszukiwania. Natomiast mieszczące się w menu Narzędzia polecenie Show Related, udostępniające listę stron o tematyce podobnej do prezentowanej w aktualnie przeglądanym serwisie, w polskiej wersji Explorera ma nową postać: Pokaż łącza pokrewne .

Także widoczny obok pola adresowego przycisk Go, którego kliknięcie odpowiada wciśnięciu klawisza [ENTER], został przemianowany kompromisowo i całkiem zgrabnie. Wybrano dla niego określenie Przejdź .

Niestety, można jednak znaleźć także minusy w polonizacji przeglądarki – przynajmniej w wersji beta. Pojawiło się bowiem kilka niedociągnięć językowych. Przykładowo po otwarciu panelu przedstawiającego historię wędrówek po Sieci możemy obejrzeć strony oglądane „2 tygodni temu” lub „3 tygodni temu”. Zmiany nazwy opcji w menu Widok z Czcionka na Rozmiar tekstu oraz Język na Kodowanie nie pociągnęły za sobą dostosowania ich podopcji do innego rodzaju odmiany przymiotnika. Stąd też i w tym przypadku nietrudno znaleźć najrozmaitsze językowe „kwiatki” (np. Rozmiar tekstu: największa, Kodowanie: Środkowoeuropejski). Nie wiedzieć czemu, można tu również zauważyć kilka pozostałości angielskich. Przykładowo, wszystkie ikony nawigacyjne i nazwy zakładek w oknie pomocy nadal mają angielskie opisy. Miejmy jednak nadzieję, że w finalnej wersji Eksplorera nie znajdziemy wszystkich tych niedoróbek.

w skrócie
mamy to na chip-cd 7/99Internet Explorer 5.0 PL (Beta Release)
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 95/NT; ok. 40 MB na dysku
plus dobre tłumaczenia nazw poleceń
plus polski plik Pomocy
plus bezpośrednie odwołania do polskich stron serwisowych
plus odsyłacze do stron Microsoftu pomagających w zapoznaniu się z przeglądarką
minus drobne niedociągnięcia językowe w warstwie fleksyjnej
Producent: Microsoft, USA, http://www.microsoft.com/
Dostarczył: Microsoft Polska, tel.: (0-22) 661 54 05, faks: 661 54 34, http://www.microsoft.com/poland/
Cena: bezpłatny

Dla potrzeb i wygody użytkowników znad Wisły – oprócz samego spolszczenia programu – przygotowano kilka polskich stron w serwisie Microsoftu. Do jednej z nich domyślnie dodawany jest odnośnik w folderze Ulubione (Łącza/ Dostosuj łącza). Wspomniane strony pomagają dostosować pasek łączy do indywidualnych upodobań, informują o sposobie użytkowania nowej przeglądarki czy ergo- i ekonomicznego podróżowania po Internecie.

Wersja beta polskiego Internet Expolorera dobrze rokuje na przyszłość. Można liczyć na to, że produkt finalny (który otrzymaliśmy tuż przed zakończeniem pracy nad bieżącym zeszytem CHIP-a) będzie wolny od wszelkich językowych niezręczności.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News