Skaner dla fotografa

C anoScan 2700F jest skanerem negatywowym, przeznaczonym do skanowania zdjęć z filmów małoobrazkowych 35 mm oraz tzw. Advanced Photo System, zarówno negatywowych, jak i slajdów.

Urządzenie wyposażone jest w złącze SCSI umożliwiające połączenie z komputerami PC i Macintosh. Dołączona do zestawu karta Adaptec SCSI-2 zgodna ze specyfikacją plug and play umożliwia łatwe zainstalowanie urządzenia w systemie Windows.

Produkt Canona pozwala na skanowanie w jednym przebiegu z rozdzielczością 2720 dpi i 30-bitową głębią barw. Takie parametry umożliwiają powiększenie małoobrazkowego zdjęcia do formatu A-4 z zachowaniem rozdzielczości wymaganej w zastosowaniach poligraficznych.

Na uwagę zasługuje znaczna szybkość urządzenia – przy maksymalnej rozdzielczości skanowania kolorowy obrazek na ekranie komputera pojawi się już po 20 sekundach w przypadku slajdu i 26 sekundach w przypadku filmu negatywowego.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w skanerze lampy ksenonowej jako źródła światła, dzięki czemu urządzenie jest gotowe do pracy od razu po włączeniu. Lampy ksenonowe nie wymagają rozgrzewania, charakteryzują się też stałym poziomem jasności światła i długą żywotnością.

CanoScan 2700F dostarczany jest wraz z CD-ROM-em zawierającym zgodny ze specyfikacją TWAIN program ScanCraft FS 3.1 dla systemu Windows. Na płycie brak, niestety, oprogramowania przeznaczonego dla komputerów Macintosh, jednak odpowiedni software bez problemów można odnaleźć na internetowych stronach producenta.

ScanCraft i plug-in do Photoshopa dla komputerów Macintosh mają identyczne funkcje. Oba umożliwiają oczywiście wykonanie szybkiego podglądu pojedynczego zdjęcia, wybór rozdzielczości i trybu skanowania: pełnokolorowego, szarego (grayscale) lub czarno-białego. Dostępne są funkcje skalowania, wczytywania fragmentów zdjęcia, a także zdefiniowania kąta obrócenia kadru. Możliwe jest też określenie krzywej gamma oraz jasności i kontrastu zdjęcia. Wszystkie te funkcje pozwalają na znaczne skrócenie późniejszej obróbki pliku w programie rastrowym.

w skrócie
CanoScan 2700F
Typ: skaner negatywowy, do filmów małoobrazkowych (35 mm) negatywowych i slajdów oraz APS
Rozdzielczość: 2720 dpi
Źródło światła: lampa ksenonowa
Głębia kolorów: 30 bitów
Złącze: SCSI-2
Oprogramowanie: ScanCraft (zgodny z TWAIN), Windows 9x
Gwarancja: 1 rok
Cena: 4390 zł
plus duża szybkość
plus możliwość skanowania filmów ASP
plus ksenonowe źródło światła
plus łatwa i wygodna obsługa
plus dołączany kontroler SCSI
minus brak oprogramowania dla komputerów Macintosh
Producent: Canon, Japonia http://www.canon.com/
Dostarczył: Canon Polska, Warszawa, tel.: (0-22) 824 50 50, faks: 668 61 15 http://www.canon.com.pl/

W celu uzyskania najlepszej jakości skanowanych fotografii, skanery negatywowe wymagają określenia rodzaju filmu (tzn. jego producenta i typu), na jakim zostały wykonane zdjęcia. Wynika to z faktu, iż każdy negatyw ma indywidualną brązowo-pomarańczową maskę, którą należy odfiltrować w sposób zależny od danego filmu. Często spotykanym problemem, szczególnie podczas pracy na różnych materiałach, jest brak w bibliotece programu obsługującego skaner pliku z informacjami o właściwościach zastosowanego materiału fotograficznego. ScanCraft poza biblioteką opisującą negatywy czołowych producentów dysponuje opcją automatycznego rozpoznawania i filtrowania maski. Równie interesującą funkcją oprogramowania jest możliwość wyboru pomiędzy ręczną i automatyczną regulacją ostrości skanera, co jest szczególnie istotne przy skanowaniu z filmów starych lub uszkodzonych.Wszystkie ustawienia można zapisywać jako indywidualne profile w pliku preferencji i wczytywać w zależności od potrzeb.

CanoScan 2700F to ciekawa propozycja nie tylko dla małych firm poligraficznych, zaawansowanych fotoamatorów i redakcji gazet codziennych. Pozwala on na szybką i tanią archiwizację fotografii, wykorzystywanych później w publikacjach o średniej jakości druku. Ze względu na trwałą obudowę i stosunkowo niewielkie rozmiary może być z powodzeniem stosowany przez fotoreporterów pragnących szybko przekaza do redakcji gazetyć materiał fotograficzny z terenu za pośrednictwem modemu.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News