Skuteczność ponad wszystko

Niedogodności związane z korzystaniem z Internetu w polskich realiach są dobrze znane wszystkim rodzimym internautom. Odczytanie strony WWW o rozmiarze kilku kilobajtów na ogół nie nastręcza większych problemów, ale już próba pobrania trzymegabajtowego pliku może niejednokrotnie doprowadzić do szewskiej pasji. Nieocenioną pomoc w tej czynności oferuje GetSmart .

Ten niepozorny program ma kilka niezwykle użytecznych funkcji, bez których nie można się obejść, chcąc sprawnie i ekonomicznie korzystać z zasobów Internetu. Pierwsza kluczowa cecha opisywanego produktu to zdolność do przywracania połączeń, które uległy zerwaniu. GetSmart w takim przypadku wznawia transmisję, kontynuując pobieranie pliku od miejsca, w którym nastąpiła awaria. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy serwer udostępnia taką funkcję (resuming) – obecnie zdarza się to coraz częściej. Ponadto gdy okazuje się, że nawiązanie połączenia jest wyjątkowo trudne, można włączyć funkcję inicjującą pięć połączeń jednocześnie (hammer system). Gdy jedno z nich powiedzie się, pozostałe są przerywane.

Inną zaletą GetSmarta, dzięki której można go ocenić wyżej od konkurencyjnego GetRighta (opis w CHIP-ie nr 1/99), jest możliwość podzielenia pobieranego pliku na kilka części (maksymalnie 10). W celu skopiowania każdego fragmentu inicjowane jest oddzielne połączenie z serwerem, po czym rozpoczyna się jednoczesny transfer wszystkich części, a każda z nich traktowana jest jak osobny plik. Jeśli więc następuje przerwanie jednego połączenia, GetSmart stara się o jego przywrócenie, przy czym nie ma to wpływu na pozostałe. Ponadto w konfiguracji programu można określić czas bezczynności (brak nadchodzących danych), po którym połączenie jest odnawiane. Program ma wbudowaną funkcję wyszukiwania plików w Sieci. Jeśli są mu znane różne miejsca w Internecie, z których można załadować poszukiwany zbiór, wówczas każda część pobierana jest z innego serwera, co dodatkowo poprawia transfer. Oczywiście w takim przypadku wybierane są lokalizacje, z którymi połączenie jest najszybsze.

Oprócz dużej funkcjonalności, GetSmart zapewnia wysoki komfort pracy. Na Pulpicie zostaje umieszczony niewielki panel, do którego wystarczy przeciągnąć odsyłacz internetowy, aby rozpocząć kopiowanie wskazanego zbioru. Ponadto w opcjach konfiguracyjnych programu znajduje się miejsce na zdefiniowanie rozszerzeń zbiorów, których pobieraniem powinien zająć się GetSmart. Po tym zabiegu kliknięcie w przeglądarce odpowiedniego odsyłacza jest przechwytywane przez GetSmarta, który przejmuje pełną kontrolę nad kopiowaniem pliku. W czasie pobierania każdy zbiór ma w Polu systemowym reprezentującą go ikonę, po której można zorientować się, jak przebiega transmisja.

w skrócie
mamy to na chip-cd 7/99GetSmart 0.8
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 9x/NT; ok. 3 MB na dysku
plus dzielenie pobieranych plików
plus pobieranie tego samego pliku z kilku lokalizacji jednocześnie
plus wbudowany klient FTP
plus praca w charakterze serwera proxy
minus rzadkie błędy powodujące zakończenie pracy programu
Producent: Ehud Shabatai i Oyd11, USA http://members.xoom.com/m507/
Rejestracja: 12,50 USD

Zaawansowani użytkownicy mogą skonfigurować GetSmarta do współpracy z przeglądarką WWW w charakterze serwera proxy. W rezultacie przeglądarka będzie łączyć się z Internetem za pośrednictwem opisywanego programu, co umożliwi automatyczne korzystanie z funkcji dzielenia plików. Co więcej, do podobnej kooperacji można nakłonić również na przykład program Norton LiveUpdate, który standardowo nie obsługuje przywracania połączeń.

Opisywane narzędzie jest wyposażone w terminarz, który pozwala zaplanować sesje pobierania plików na zadany dzień i godzinę. Dzięki temu można spokojnie położyć się spać, a aplikacja automatycznie rozpocznie transfer np. nad ranem, gdy ruch w sieci jest najmniejszy. W razie potrzeby program samodzielnie zainicjuje modemowe połączenie z Internetem.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News