Wir uniesień

Paweł Leśniorowski,
Jacek Brol

Wszechobecne „twardziele” to nie tylko podstawowy nośnik informacji. Mogą być one również potężnym hamulcem dla naszego peceta, tym silniejszym… im starszym. Zakup nowego, szybkiego dysku potrafi znacząco zwiększyć wydajność komputera.

Coraz bardziej „przyjazne”, wizualnie dopracowane, efektowniejsze oprogramowanie „pożera” miejsce na dysku liczone w dziesiątkach lub nawet w setkach megabajtów. Upowszechnienie nowych środków wyrazu – cyfrowego obrazu i dźwięku – sprzyja z kolei „puchnięciu” naszych elektronicznych archiwów, których objętość rośnie proporcjonalnie do jakości przechowywanych w nich zbiorów. W konsekwencji coraz częściej okazuje się, że po raz kolejny konieczne jest zainwestowanie w duży dysk twardy – taki, który przynajmniej na pewien czas odsunie potrzebę zakupu… jeszcze większego modelu.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Storage Review (testy)http://www.storagereview.com/
Bmdrivers.com(sterowniki)http://www.bmdrivers.com/
Tom’s Hardware pagehttp://www.tomshardware.com/guides/storage.html
AnandTechhttp://www.anandtech.com/mamy to na chip-cd 7/99Na dołączonym do CHIP-a CD-ROM-ie w dziale CHIPLab | Dyski twarde znajdują się aplikacje do testowania wydajności dysków twardych oraz zestaw programów narzędziowych

Produceni pamięci masowych nie są głusi na potrzeby swoich klientów, przynajmniej tych majętnych. Proponują urządzenia o coraz lepszej wydajności i większej pojemności. Co ciekawe, zaistnienie pierwszej z wymienionych cech często bywa nierozerwalnie związane z drugą. Niestety, coraz trudniej kupić szybki i nieduży, jedno- lub dwugigabajtowy dysk, który przecież z nawiązką wystarczyłby do podstawowych zastosowań biurowych. Aby pomóc w wyborze „twardziela” odpowiedniego dla naszych potrzeb, przetestowaliśmy w CHIP Lab 65 modeli o różnych pojemnościach. Znalazły się wśród nich zarówno urządzenia EIDE, jak i bardzo wydajne dyski SCSI.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News