Zamiast 9x?

Realizując dawane zapowiedzi, Microsoft intensywnie pracuje nad tym, by z dawnego Windows NT Workstation uczynić powszechną platformę systemową, stosowaną nie tylko przez profesjonalistów.

Parę miesięcy temu Microsoft zaskoczył wszystkich, oznajmiając koniec Windows NT. Oczywiście ruch ten nie oznaczał rezygnacji z posiadającej wieloletnią tradycję i niezłą renomę technologii, a jedynie zmianę nazwy całej rodziny na bardziej „user friendly”. NT (New Technology) w nazwie sugerowało przeznaczenie systemu do wyższych, profesjonalnych celów, a tymczasem Microsoft chce, aby nowe „okienka” stały się powszechną platformą systemową.

Zmiana nazwy nie jest jednak zabiegiem czysto kosmetycznym, towarzyszy jej wydzielenie czterech różnych edycji systemu. Co prawda, Windows NT 4.0 też występowało w czterech odmianach. Te mniej znane wersje to NT Terminal Server, oparty na technologii Citrixa serwer terminali graficznych oraz obsługujący do 16 procesorów i 2-serwerowy clustering NT Enterprise Server. O ile Windows 2000 Professional funkcjonalnie odpowiada NT 4.0 Workstation, o tyle wśród platform serwerowych takiej zgodności nie ma. Windows 2000 Server obsługuje jedynie 2 procesory (4 jeśli jest to upgrade z wersji 4.0) oraz do 4 GB pamięci operacyjnej, za to zawiera w sobie serwer terminali graficznych, dostępny jedynie w wersji NT 4.0 Terminal Server oraz funkcję tworzenia serwerów lustrzanych (clustering) dostępną w wersji Enterprise. Wersje Advanced Server oraz Datacenter Server (przypuszczalnie, ponieważ na temat tej wersji jeszcze niewiele wiadomo) będą się różniły przede wszystkim skalowalnością: pierwsza obsługiwać będzie do 4 procesorów (8 jako upgrade) i 64 GB pamięci, druga do 16 procesorów i tyleż samo pamięci.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Windows 2000 Technical Information:http://msdn.microsoft.com/developer/windows2000/
Windows Magazine: http://www.winmag.com/win2000/index.htm
Polskie FAQ NT 5: http://nt5.faq.net.pl/mamy to na chip-cd 7/99Zestaw dokumentów technicznych (White Papers) można znaleźć na CHIP-CD 7/99 w dziale CHIP-offline | Software | MS Windows 2000

NT 4.0 Workstation od Servera pod względem obsługi i zarządzania nie różniło się prawie wcale – było jedynie uboższe o bardziej zaawansowane usługi systemowe i usługi związane z obsługą domen, natomiast funkcjonalność pozostałych była okrojona na tyle, by nie można było wersji Workstation wykorzystywać w roli serwera. Windows 2000 Professional, czyli odpowiednik NT 4.0 Workstation od wersji Server różnić się będzie dużo bardziej.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News