Zmienione oblicze

O wirusach napisano już wiele, ale z pewnością nie za dużo. Co jakiś czas pojawiają się nowe „pluskwy”, siejące spustoszenia nie tylko w firmowych komputerach. Programiści przygotowujący cyfrowe „szczepionki” starają się dostarczać oprogramowanie zdolne do usuwania nieznanych jeszcze wirusów.

Od wielu już lat na polskim rynku dostępny jest MkS_Vir. Baza rozpoznawanych przez niego wirusów jest ciągle aktualizowana. Niestety, wraz z rozwojem jądra programu aż do chwili obecnej nie zmieniał się jego przestarzały interfejs. Obecnie pan Marek Sell oprócz kolejnej aktualizacji bazy poprawił wszystkie niedociągnięcia poprzednio opisywanej wersji (patrz CHIP 11/98).

Aplikacja doczekała się interfejsu zgodnego ze standardami Windows. W głównym oknie widoczne są ikony reprezentujące wszystkie dostępne w systemie nośniki danych. Skanowanie ich można zawęzić do określonego dysku lub katalogu, a nawet pliku. Profile konfiguracyjne umożliwiają szybkie odtworzenie jednego z wielu możliwych ustawień skanera. Użytkownik aplikacji decyduje, jakie obszary pamięci i pliki mają być poddane testowaniu oraz jak program powinien reagować na określone zdarzenia (np. czy wirusa należy usunąć bez potwierdzenia i czy przed „leczeniem” plik ma być zachowany).

w skrócie
mamy to na chip-cd 7/99MkS_Vir dla Windows 98
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 9x; ok. 3 MB na dysku
plus łatwa konfiguracja
plus duża liczba wykrywanych wirusów
minus trudna do przeglądania baza wirusów
Producent: mks, Warszawa, tel.: (0-22) 665 92 58, faks: 665 92 60, e-mail: [email protected], http://www.mks.com.pl/
Cena: ok. 270 zł

Pełny raport o przeprowadzonych działaniach może zostać zapisany w dzienniku. Dodatkowo dostępna jest opcja pozwalająca użytkownikowi obejrzeć opis wykrytego wirusa.

Z każdą nową wersją programu liczba rozpoznawanych „pluskiew” wzrasta o kilkaset. Baza danych liczy już ponad 10 000 pozycji. Szkoda jednak, że brakuje narzędzia do szybkiego i łatwego przeglądania opisów wirusów. Nasz rodzimy program antywirusowy ma wielu stałych odbiorców, choć od jego powstania pojawiło się wiele konkurencyjnych, równie skutecznych produktów.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News