Gdy modem się jąka

Przytłaczająca większość polskich internautów łączy się z Siecią za pośrednictwem linii telefonicznej. Raz po raz zgłaszane są zastrzeżenia dotyczące jakości połączeń modemowych. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których trudno ustalić, dlaczego na łączu coś dzieje się tak, a nie inaczej.

Czasem chodzi o zdarzenia, które naprawdę trudno wyjaśnić. Bo czym należy tłumaczyć fakt, że zwykła rozmowa telefoniczna odbywa się bez żadnych zakłóceń, a kiedy nawiązujemy połączenie modemowe prędkość transferu danych jest wręcz żałosna? Komputer skonfigurowany jest dobrze, a pomimo to coś jest nie tak.

Większość problemów z modemami ma swoje źródło w tym, że sieć telefoniczna była projektowana w celu nawiązywania kontaktu głosowego. Uznano, że możliwość przeniesienia sygnału o częstotliwości nieco powyżej 3 kHz będzie wystarczająca dla porozumiewania się dwóch osób. I z tego punktu widzenia modemy są w sieci telefonicznej „ciałem obcym”. Teoretycznie maksymalna prędkość transferu danych powinna wynosić około 3 kbps. To, że zazwyczaj jest większa, wynika jedynie ze stosowania odpowiednich rodzajów modulacji.

CHIP-CD
mamy to na chip-cd 8/99Na CHIP-CD w dziale CHIP-offline | Internet | podłączenie do Internetu znajduje się skrypt automatyzujący połączenie z Siecią

Ale pytania i wątpliwości dotyczące łączenia się z Internetem poprzez numer dostępowy TP SA dotyczą nie tylko szybkości transferu czy jakości połączeń. Czasami zastanawiamy się, czy na przykład istnieje jakakolwiek możliwość zidentyfikowania internauty włamującego się na serwer WWW. Miejmy nadzieję, że przedstawione niżej odpowiedzi na często zadawane pytania pozwolą wyjaśnić chociaż niektóre problemy.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News