Gecko szczęścia

Wraz z pojawieniem się wersji 5.0 Internet Explorer wysunął się na pierwsze miejsce wśród przeglądarek, jeśli chodzi o możliwości. Jednak niedługo sytuacja ta ulegnie zmianie. Wszystko za sprawą… gekona.

Prawie każdy, kto spędzał wakacje w jakimś śródziemnomorskim kraju, zauważył małe ciemne jaszczurki, biegające po ścianach w poszukiwaniu owadów. Gekony, bo tak nazywają się te gady, dzięki palcom zakończonym przyssawkami potrafią zwinnie poruszać się nawet po pionowych powierzchniach. Wymienione cechy sprawiły, że zwierzątka użyczyły swojej nazwy jednemu z najnowszych produktów Netscape’a, który będzie stanowił podstawę przeglądarki WWW kolejnej generacji.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Grupy dyskusyjne: pl.comp.www

Projekt Mozilla: http: //www.mozilla.org/
Opis Chrome: http: //www.mozilla.org/xpfe/ConfigChromeSpec.html
Omówienie Gecko:http://www.mozilla.org/projects/seamonkey/release-notes/, http://home11.netscape.com/browsers/future/gecko.html, http://developer.netscape.com/software/communicator/ngl/index.html
Często zadawane pytania:http://www.mozilla.org/newlayout/faq.html

mamy to na chip-cd 8/99Na CD w dziale CHIP-offline | Tendencje | Gecko znajduje się Gecko w wersjach dla Windows i Linuksa

Prace nad Navigatorem 5.0 trwają od dawna, choć jeszcze nie ma wersji beta. Zaawansowany jest jednak prototyp modułu będącego najważniejszą częścią przeglądarki, tzw. layout enginem, odpowiedzialny za rysowanie na ekranie zawartości strony WWW. Już pobieżne oględziny wskazują, że mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją.

Gecko — bo taka jest nazwa „napędu” nowej przeglądarki – jest mały, szybki, a przy tym ma niespotykane do tej pory możliwości.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News