Jeszcze nie darmo

Maksymalna rozdzielczość

KL-3015 — kolorowej drukarki laserowej firmy Konica – wynosi 600×600 dpi przy 24-bitowej głębi kolorów. W wersji podstawowej urządzenie dysponuje 16 MB RAM-u z możliwością rozszerzenia modułami DIMM do 96 MB (testowano egzemplarz wyposażony w 64 MB). Kontrolę nad systemem druku sprawuje procesor MIPS R4300 taktowany zegarem o częstotliwości 133 MHz. Ustawienie podstawowych parametrów pracy urządzenia umożliwia wbudowany panel sterowania. Poruszanie się po opcjach jego menu jest jednak mało intuicyjne, a brak opisu w instrukcji obsługi utrudnia poznanie jego pełnych możliwości i dokładniejszą konfigurację drukarki.

Urządzenie ma możliwość podawania kartek z dwóch niezależnych zasobników. Kaseta mieści 250 arkuszy formatu A4, na osobnej tacy można umieścić dodatkowych 50 arkuszy. Ten ostatni zasobnik umożliwia pobieranie również papieru o nietypowych formatach (w tym np. kopert), oraz materiałów specyficznych (np. papieru o podwyższonej gramaturze).

Wyposażenie urządzenia można uzupełnić dodatkową kasetą o pojemności 500 arkuszy, kartą sieciową (Ethernet 10Base-T albo 100Base-TX) lub dyskiem twardym. Standardowo drukarka dysponuje tylko złączem równoległym, nie ma więc możliwości bezpośredniego podłączenia jej do sieci, co zaskakuje w odniesieniu do urządzenia w tej klasie cenowej.

w skrócie
Konica KL-3015
Rozdzielczość: 600×600 dpi
Metoda druku: laserowa
Pamięć: 16 MB, maksymalnie 96 MB
Język: PCL5e/5c, Adobe PostScript 3
Procesor: MIPS R4300 133 MHz
Złącza: standardowo – równoległe, opcjonalnie – Ethernet (100-BaseT, 10-BaseT) i Token Ring
Podajniki papieru: 1×250, 1×50 opcjonalnie kaseta 1×500
Czcionki: standardowo PCL5e/5c, 46 PCL, 35 Intellifont, 10 TrueType, 1 Bitmap; opcjonalnie Adobe PostScript – 136 czcionek
Zarządzanie kolorami: EFI ColorWise, Apple ColorSync 2.0, Windows 95 ICM, Pantone Color Matching Support dzięki EFI Fiery X2e Controller RIP
Sterowniki: Windows 3.1,NT, 95, MAC OS V7.5x, 7.6x
Cena: 7300 zł
Gwarancja: 1 rok
plus dobra jakość wydruków
plus duża szybkość druku
minus brak karty sieciowej
Producent: Konica, Japonia http://www.konicabt.com/
Dostarczył: ASC, Warszawa tel/faks.: (0-22) 870 59 73 e-mail: [email protected], http://www.konica.com.pl/

Wydruki tekstowe i grafika prezentacyjna odznaczają się bardzo dobrą jakością. Drobne zastrzeżenia pojawiły się dopiero po bardzo dokładnym przyjrzeniu się niektórym „newralgicznym” fragmentom (patrz CHIP 2/99). Szachownica złożona z kwadratów w podstawowych barwach CMYK nie została odzwierciedlona idealnie, natomiast odcień koloru karmazynowego przy różnych ustawieniach sterownika nieco się zmieniał. Rzeczywista rozdzielczość drukarki jest przy tym nieco za niska – świadczy o tym raster widoczny na tonalnych przepływach. Drobne elementy graficzne wyglądają dobrze i nie budzą zastrzeżeń, choć na zdjęciach jaśniejsze kolory były lekko przesycone odcieniem pomarańczowym. Wydruk kolorowego zdjęcia 300 dpi formatu A4 w maksymalnej rozdzielczości trwa około 4 minut (dla sterowników PCL do 50% dłużej).

Cena Koniki KL-3015 – 7000 zł jest bardzo atrakcyjna, i to nie tylko dla firm największych i najbogatszych. Drukarka powinna spełnić większość oczekiwań, choć wymagającym profesjonalistom może nie wystarczyć. Nie ulega też wątpliwości, że w większości zastosowań do ceny modelu podstawowego trzeba będzie doliczyć koszt karty sieciowej.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News