Kieszonkowy kinoman

Szybki postęp technologiczny umożliwia tworzenie coraz mniejszych i doskonalszych urządzeń. Przykładem małego-„wielkiego” produktu jest z pewnością karta typu PCMCIA firmy Billionton zamieniająca wyposażonego w napęd DVD-ROM notebooka w przenośne kino.

Urządzenie realizujące sprzętową dekompresję danych w formatach MPEG-1 i -2 nie ma dużych wymagań. Większość notebooków, na tyle nowych, by mieć czytnik DVD-ROM, znacznie przewyższa wydajnością wymagane Pentium 166 MHz i 16 MB pamięci RAM, z pewnością wyposażona jest również w system Windows 95 lub 98. Wbudowane złącze PCMCIA musi jednak obsługiwać tryb ZV (Zoomed Video). Standard ten, umożliwiający korzystanie z kart wideo, dekoderów MPEG itunerów TV, stanowi alternatywę dla tradycyjnych wejść wideo (np. VAFC). Karta zgodna ze standardem ZV pracuje w specjalnym trybie (Bus Master lub Bus Arbitration), w którym dane wideo przesyłane są poprzez dedykowaną magistralę ZV z pominięciem magistrali systemowej – bezpośrednio do bufora ramki obrazu. Zmniejsza to obciążenie szyny systemowej, nawet gdy częstotliwość odświeżania obrazu dochodzi do 30 ramek na sekundę.

Instalacja karty nie sprawia problemów. Trzeba tylko zadbać o odpowiednią wersję sterowników, obsługującą tryb ZV i umożliwiającą współpracę z zainstalowanym w notebooku układem graficznym.

w skrócie
Billionton DVD/MPEG-2
Obsługiwane formaty: MPEG-1 Video/Audio, MPEG-2 Video/Audio AC3
Tryby wyświetlania: okienkowy, pełnoekranowy 720×480/16,7 mln
Dźwięk: 10Hz-20 kHz; stosunek sygnał/szum – 96 dB
Wyjścia: wideo – S-Video, Composite; audio – dwa gniazda cinch
Sterowniki: Windows 9x
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 900 zł
plus wysoka wydajność
plus dobra jakość obrazu
plus bogate oprogramowanie
minus wymagany port PCMCIA ZV
Producent: Billionton, Tajwan http://www.billionton.com.tw/
Dostarczył: Comes, Wrocław tel.: (0-71) 55 33 78 faks: 73 40 61 e-mail: [email protected], http://www.comes.com.pl/

Wyposażenie karty różni ją nieco od modeli przeznaczonych do stacjonarnych PC. Jedną przejściówkę podłączaną bezpośrednio do dekodera wyposażono w zestaw gniazd S-Video, Composite oraz cinch (prawy i lewy kanał audio). Opcjonalnie zainstalować można również moduł S/PDIF i obsługujący tryb Karaoke.

Test przeprowadzono na notebooku wyposażonym w Pentium 300 MHz, 64MB pamięci oraz DVD-ROM 25. Jakość obrazu na wyświetlaczu notebooka nie budziła zastrzeżeń. Po podłączeniu do telewizora obraz wyświetlany był płynnie, ale klipy w formacie MPEG-1 miały nieco przejaskrawione kolory. Filmy DVD odtwarzane były prawidłowo. Mimo dość wysokiej ceny dekoder DVD firmy Billionton jest interesującym uzupełnieniem konfiguracji komputerów przenośnych wyposażonych w czytniki DVD-ROM.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News