Komputerowa wizja

Od pewnego czasu montaż filmowy i muzyczny odbywa się przy użyciu szerokodostępnych pecetów

Szczęśliwi posiadacze kart telewizyjnych nie zawsze wiedzą, jak wiele możliwości oferują te urządzenia. Oto jak „domowymi” sposobami można nagrać płytę z własnym filmem lub skopiować na CD swój ulubiony program.

W jaki sposób wykorzystać peceta jako urządzenie multimedialne? Dzięki popularnemu formatowi MP3 (a nawet „zwykłemu” napędowi CD-ROM) osoby nie mające zbyt wielkich wymagań co do jakości dźwięku mogą zastąpić odtwarzacz CD komputerem. Coraz popularniejsze karty telewizyjne pozwalają natomiast wykorzystać peceta w charakterze telewizora (patrz CHIP 6/99).

Komputer PC z kartą TVumożliwiającą przechwytywanie sekwencji wideo (obecnie właściwie wszystkie modele oferują taką funkcję) może także zastąpić magnetowid. W wypożyczalniach wideo pojawiają się już filmy na płytach DVD, jednak odtwarzacze DVD są na razie mało popularne.

Nie wszyscy wiedzą, że sekwencje wideo można nagrywać nie tylko w formacie MPEG-2 na płytach DVD. Jakość obrazu porównywalną z odtwarzaczem wideo zapewnią nam filmy w formacie MPEG-1, zapisane na „zwykłej” płycie CD-R. Nie trzeba wcale posiadać napędu DVD, nie wspominając już o nagrywarce DVD-RAM. Jeśli dysponujemy nagrywarką CD-R i dużym dyskiem twardym, możemy skompletować własną kompaktową wideotekę.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Pytania techniczne do zagadnień poruszanych w tekście: #mamy to na chip-cd 8/99Na dołączonym do CHIP-a CD-ROM-ie w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Obróbka wideo znajduje się wersja demonstracyjna programu Ulead MediaStudio Pro 5.0 przeznaczonego do obróbki sekwencji wideo

Oto zestaw, którego potrzebujemy, aby zacząć całą zabawę: komputer PC wyposażony w kartę dźwiękową i kartę wideo z możliwością przechwytywania obrazu oraz nagrywarka CD-R i program do kompresji MPEG. Ponieważ pliki filmowe mogą osiągać gigabajtowe rozmiary, wskazane jest zapewnienie co najmniej kilku GB miejsca na dysku.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.