Komputerowa wizja

Od pewnego czasu montaż filmowy i muzyczny odbywa się przy użyciu szerokodostępnych pecetów

Szczęśliwi posiadacze kart telewizyjnych nie zawsze wiedzą, jak wiele możliwości oferują te urządzenia. Oto jak „domowymi” sposobami można nagrać płytę z własnym filmem lub skopiować na CD swój ulubiony program.

W jaki sposób wykorzystać peceta jako urządzenie multimedialne? Dzięki popularnemu formatowi MP3 (a nawet „zwykłemu” napędowi CD-ROM) osoby nie mające zbyt wielkich wymagań co do jakości dźwięku mogą zastąpić odtwarzacz CD komputerem. Coraz popularniejsze karty telewizyjne pozwalają natomiast wykorzystać peceta w charakterze telewizora (patrz CHIP 6/99).

Komputer PC z kartą TVumożliwiającą przechwytywanie sekwencji wideo (obecnie właściwie wszystkie modele oferują taką funkcję) może także zastąpić magnetowid. W wypożyczalniach wideo pojawiają się już filmy na płytach DVD, jednak odtwarzacze DVD są na razie mało popularne.

Nie wszyscy wiedzą, że sekwencje wideo można nagrywać nie tylko w formacie MPEG-2 na płytach DVD. Jakość obrazu porównywalną z odtwarzaczem wideo zapewnią nam filmy w formacie MPEG-1, zapisane na „zwykłej” płycie CD-R. Nie trzeba wcale posiadać napędu DVD, nie wspominając już o nagrywarce DVD-RAM. Jeśli dysponujemy nagrywarką CD-R i dużym dyskiem twardym, możemy skompletować własną kompaktową wideotekę.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Pytania techniczne do zagadnień poruszanych w tekście: #mamy to na chip-cd 8/99Na dołączonym do CHIP-a CD-ROM-ie w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Obróbka wideo znajduje się wersja demonstracyjna programu Ulead MediaStudio Pro 5.0 przeznaczonego do obróbki sekwencji wideo

Oto zestaw, którego potrzebujemy, aby zacząć całą zabawę: komputer PC wyposażony w kartę dźwiękową i kartę wideo z możliwością przechwytywania obrazu oraz nagrywarka CD-R i program do kompresji MPEG. Ponieważ pliki filmowe mogą osiągać gigabajtowe rozmiary, wskazane jest zapewnienie co najmniej kilku GB miejsca na dysku.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.