Książka telefoniczna

Podstawy Accessa - wykorzystanie tej bazy danych do tworzenia osobistej książki telefonicznej

Jacek Petrus
konsultacja: Waldemar Gil

W kolejnej części cyklu poświęconego bazom danych zajmiemy się efektywnym wykorzystaniem zapytań. Spośród wszystkich informacji teleadresowych wybierzemy numery telefonów i po uporządkowaniu wyślemy je na drukarkę.

Na pierwszy rzut oka relacyjne bazy danych mogą wydawać się nielogiczne. Najpierw wszystkie informacje trzeba mozolnie dzielić na jak najmniejsze elementy, po to tylko, aby później składać je w jedną całość. Takie postępowanie jest jednak niezbędne: zapobiega nadmiernemu rozbudowywaniu bazy, wielokrotnemu wpisywaniu tych samych danych i zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędów.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Pytania techniczne do zagadnień poruszanych w tekście: #mamy to na chip-cd 8/99Na dołączonym do CHIP-a CD-ROM-ie w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Bazy danych znajduje się baza opisana w artykule

Na przykładzie listy numerów telefonicznych pokażemy, w jaki sposób za pośrednictwem zapytań (kwerend) odczytać z bazy danych potrzebne informacje i przedstawić je w formie czytelnej dla użytkownika. Odpowiednio skonstruowana kwerenda pobiera dane z wielu tabel połączonych relacjami, przetwarza je, a następnie wyświetla w postaci prostej tabeli.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.