Małe spięcie

Do tej pory tanią namiastkę „prawdziwej sieci” stanowiły sprzedawane w sklepach specjalne kabelki do złącz szeregowych i równoległych. Obecnie, w chwili rozpowszechnienia magistrali USB, możemy skorzystać z urządzeń umożliwiających stworzenie małej sieci na bazie tego medium. W „normalnych” warunkach takie użycie szyny USB nie jest dopuszczalne, gdyż specyfikacja nie pozwala na komunikację pomiędzy urządzeniami nadzorczymi (taką funkcję spełnia pecet), inicjującymi „ruch” na magistrali. Urządzenie tego typu może komunikować się tylko z jednostkami wykonawczymi (slave). Połączenie dwóch komputerów stało się jednak możliwe dzięki specjalnemu układowi firmy Anchor Chips AN2720SC odgrywającemu rolę separatora dwóch „gałęzi” USB. Struktura AN2720SC jest prosta – składa się on z dwóch interfejsów szeregowych (Serial Interface Engine), którymi łączy się z pecetami, oraz dwukilobajtowego bufora pozwalającego na wymianę informacji pomiędzy nimi. Każdy interfejs pracuje w trybie slave – zachowana jest więc zgodność ze specyfikacją USB. Chip realizuje połączenie pełnodupleksowe, co oznacza, że dane mogą być transmitowane w obie strony jednocześnie. Według producenta prędkość transmisji nie powinna być mniejsza niż 4 Megabity na sekundę.

Na bazie opisanego układu zbudowane jest niewielkie urządzenie o nazwie EZ-Link USB 2170, dzięki któremu można szybko połączyć ze sobą dwa (i więcej) pecety. Wystarczy dysponować wolnymi gniazdami USB oraz systemem operacyjnym obsługującym magistralę USB – na razie jest to tylko Windows 95 OSR2/98. Podstawową zaletą jest zredukowany niemal do zera czas instalacji. EZ-Link, niewiele większy od pudełka od zapałek, wpina się po prostu pomiędzy dwa komputery, łącząc je dostarczonym 5-metrowym kablem. Jeśli robimy to po raz pierwszy – system automatycznie załaduje odpowiednie sterowniki z dostarczonego CD-ROM-u. Po zakończeniu tego procesu urządzenie jest traktowane jako zwykła karta sieciowa, do której można przypisać dowolne protokoły sieciowe i na przykład uruchomić usługi udostępniania plików.

w skrócie
EZ-Link USB
Długość kabla: 5 metrów
Procesor: Anchor Chips AN2720SC
Bufor: 2 MB
Maks. liczba komputerów: 17
Złącze: USB
Struktura sieci: gwiazda, łańcuch, mieszana
Sterowniki: Windows 95 OSR2/98
Cena: 360 zł
Gwarancja: 1 rok
plus nieskomplikowana i szybka instalacja
plus możliwość łączenia wielu komputerów
plus stosunkowo długi czas dostępu
minus konieczność stosowania proxy serwera przy komunikacji z inną siecią
minus wysoka cena
Producent: AnchorChips, USA tel.: (0-01) 61 96 13 79 07 faks: 61 96 76 68 96 e-mail: [email protected], http://www.ezlinkusb.com/

Połączenie kilku komputerów jest równie mało kłopotliwe (wystarczy dysponować większą liczbą EZ-Linków), potrzebne jest jednak do tego drugie wolne gniazdo lub hub USB. W ten sposób można spiąć ze sobą do 17 pecetów, tworząc rozbudowaną sieć o topologii gwiazdy, łańcucha lub ich kombinacji. Dzielenie zasobów odbywa się tak jak w normalnej sieci – można udostępniać drukarki, napędy CD-ROM, dyski i inne urządzenia.

Pewien problem stanowi komunikacja z innymi środowiskami sieciowymi (np. siecią Ethernet). Można do tego celu wykorzystać peceta z zainstalowaną kartą sieciową, jednak ze względu na specyfikę systemu Windows 9x, który nie dysponuje funkcją routowania protokołów, bez specjalnych zabiegów nie jest możliwe „zobaczenie się” komputerów z takich dwóch podsieci. Konieczne jest stosowanie specyficznego oprogramowania – tzw. serwerów proxy, które między innymi umożliwiają uzyskanie dostępu do zasobów drugiej sieci.

Dostarczony do testów pojedynczy egzemplarz pozwolił sprawdzić połączenie między dwoma pecetami. Zmierzone średnie transfery (300-400 KB/s), a szczególnie czasy reakcji (ping – około 150-300 ms) w porównaniu ze „zwykłą” siecią 10 Mbit/s (transfer około 1,2 MB/s, ping rzędu 2-5 ms) nie nastrajają bardzo optymistycznie. Niemniej zestawione połączenie pozwala w miarę szybko przegrać potrzebne pliki, wydrukować dokumenty, a nawet – choć odrobinę ociężale – pograć w sieciowe gry. Jest to z pewnością więcej, niż oferuje połączenie za pomocą kabla szeregowego czy równoległego, jednak zdecydowanie mniej niż daje sieć typu Ethernet. Gdy planujemy stworzenie stałej struktury, lepiej postawić na to ostatnie rozwiązanie. Jeśli zależy nam jednak na możliwości błyskawicznego podpięcia do komputera i na dodatek robimy to okazjonalnie, wówczas EZ-Link odda nam nieocenione usługi.

Osobną sprawą jest cena, która, jak w przypadku każdej nowinki, jest dość wysoka i przekracza koszt zakupu dwóch tanich kart sieciowych. O kwocie potrzebnej do nabycia zwykłego kabla szeregowego lub równoległego lepiej tu nie wspominać.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News