Monitory na diecie

Wczesne modele monitorów LCD szokowały niebotycznymi wręcz cenami – dwa lata temu „piętnastki” kosztowały 12 000- 16 000 zł. Dziś podobne urządzenia są o ponad połowę tańsze – trzeba było za nie zapłacicć około 6000 zł.

Podstawowe dane wszystkich trzech modeli – ADi MicroScan 6L, Philips Brilliance 151AX i

Samsung SyncMaster 520TFT — są bardzo zbliżone lub wręcz

philips brilliance 151ax

identyczne: piętnastocalowe wyświetlacze TFT mają rozdzielczość 10245768 przy plamce wielkości 0,3 mm. Maksymalna częstotliwość odchylania poziomego wynosi 60-61 kHz, a pionowego – 75 Hz, przy czym optymalna i tak wynosi 60 Hz, gdyż ekrany LCD nie migoczą.

Ponieważ w matrycy LCD każdy piksel ma ustalone miejsce, niezależne od sprawności układów odchylania obecnych w monitorach CRT, problem poprawności geometrii obrazu w przypadku monitorów LCD po prostu nie istnieje. Podobnie jest z ostrością – niedomagania można zauważyć głównie wtedy, gdy obraz jest przeskalowany na rozdzielczość inną niż nominalna dla matrycy.

Najlepsze wrażenie zrobiły dobra jakość obrazu i szeroki zakres regulacji kontrastu oraz wyjątkowa równomierność luminancji na całej powierzchni ekranu modelu MicroScan 6L. LCD Samsunga również wypadł bardzo dobrze. Jakość obrazu Brilliance 151AX nieco ustępuje konkurentom. Kontrast ma zbyt mały zapas, zaś na niektórych tłach (głównie jasnych szarościach) pojawia się efekt mżenia.

Analogowy monitor LCD wymaga dokładnego ustawienia parametrów próbkowania sygnału analogowego (clock, clock phase), bezpośrednio wpływających na jakość obrazu i kolorów. MicroScan 6L sam wykonuje wspomnianą regulację (funkcja Auto Adjust w OSD). W modelu Samsunga zajmuje się tym program konfiguracyjny (Screen Manager for LCD TFT Display) – najważniejsze regulacje wykonuje automatycznie. Program dostarczony z Philipsem tylko wspomaga ten proces, wyświetlając odpowiednie obrazy kontrolne i instrukcje, ale samą regulację i ocenę jej efektów musi wykonać użytkownik.

Wszystkie trzy wyświetlacze zajmują na biurku bardzo mało miejsca – najcieńszy Brilliance 151AX mierzy zaledwie 18 cm głębokości, pozostałe nie przekraczają 22 cm. Z kolei ADi MicroScan 6L pozwala na całkowite odczepienie podstawy i zawieszenie wyświetlacza na ścianie. Głębokość podczas pracy na podstawce wynosi ok. 21,5 cm, ale od ściany nie odstaje bardziej niż na ok. 10 cm.

Funkcji multimedialnych pozbawiony jest tylko MicroScan 6L. Małe głośniki Philipsa wbudowano w dolną część panelu, mikrofon – centralnie z przodu. Kable – sygnałowy i audio – są połączone z monitorem na stałe. Brak możliwości przyłączenia słuchawek i zewnętrznego mikrofonu. W modelu Samsunga głośniki i

samsung syncmaster 520tft

sterujące nimi pokrętła zamontowano w podstawie, poniżej ruchomego ekranu. Regulacja obejmuje siłę głosu oraz – niezależnie – niskie i wysokie tony. Istnieje możliwość włączenia/wyłączenia mikrofonu. Regulatory dźwięku umieszczono jednak niezbyt fortunnie – dolna krawędź panelu wyświetlacza wyraźnie utrudnia do nich dostęp. Co więcej – mikrofon wbudowany jest w tę samą podstawę, toteż cała konstrukcja łatwo się sprzęga, utrudniając korzystanie z mikrofonu np. podczas telekonferencji.

SyncMaster 520 TFT dysponuje nietypową funkcją 2-, 4- i 8-krotnego powiększenia obrazu, ale trudno raczej wyobrazić sobie jej praktyczne wykorzystanie. Dzięki funkcji expand można za to panować nad sposobem wyświetlania obrazu mniejszego od rozdzielczości monitora. Np. w rozdzielczości 640×480 obszar roboczy może być okienkiem tych właśnie rozmiarów lub obejmować całą powierzchnię ekranu. W tym drugim przypadku zyskuje się większy obraz, ale jego jakość spada. Utrata jakości jest szczególnie zauważalna w 640×480, w trybie 800×600 rozciągniętym na cały ekran można już dość wygodnie pracować.

Sterowanie parametrami obrazu SyncMastera 520TFT odbywa się za pomocą prostego menu OSD, obsługiwanego sześcioma klawiszami umieszczonymi centralnie w dolnej części panelu. W ADi służą do tego trzy klawisze, większość funkcji dostępnych jest na pierwszym poziomie OSD. Menu Brilliance 151AX obsługuje się cyfrowym pokrętłem i przyciskiem na prawej krawędzi obudowy. Wygoda tego rozwiązania jest jednak umiarkowana – czułość pokrętła nie jest dobrana właściwie. Dwa dodatkowe przyciski wyłączają głośniki (mute) i pozwalają na szybką regulację jasności, bez „przegryzania się” przez menu.

w skrócie
MicroScan 6L
Maks. częstotliwość odświeżania (pozioma/pionowa): 60 kHz/75 Hz
Pasmo przenoszenia: 80 MHz
Maks. rozdzielczość: 1024×768
Matryca: LCD TFT, plamka 0,3 mm, obszar roboczy – 380 mm (15″)
Gwarancja: 3 lata
Cena: 6190 zł
plus dobra jakość obrazu
plus możliwość powieszenia na ścianie
plus wygodne menu
plus opcjonalny hub USB
Producent: ADi, Tajwan http://www.adi.com.tw/
Dostarczył: Vadim, Zielona Góra tel.: (0-68) 324 63 68, faks: 324 24 70 e-mail: [email protected], http://www.vadim.com.pl/

Brilliance 151AX
Maks. częstotliwość odświeżania (pozioma/pionowa): 61 kHz/75 Hz
Pasmo przenoszenia: 80 MHz
Maks. rozdzielczość: 1024×768
Matryca: LCD TFT, plamka 0,3 mm, obszar roboczy – 383 mm (15,1″)
Gwarancja: 2 lata
Cena: 5840 zł
plus tylko 17,7 cm grubości
plus zgodność z normą TCO’99
minus źle dobrana czułość regulatora
minus słaba jakość obrazu w niższych rozdzielczościach
Producent: Philips, Holandia http://www.philips.com/

SyncMaster 520TFT
Maks. częstotliwość odświeżania (pozioma/pionowa): 61 kHz/75 Hz
Pasmo przenoszenia: 80 MHz
Maks. rozdzielczość: 1024×768
Matryca: LCD TFT, plamka 0,26 mm, obszar roboczy: 380 mm (15″)
Gwarancja: 1 rok + 2 lata opieki gwarancyjnej
Cena: 5880 zł
plus automatyczna regulacja parametrów synchronizacji
plus dobra jakość obrazu
minus utrudniony dostęp do regulatorów audio
Producent: Samsung, Korea Pd http://samsungelectronics.com/
Dostarczył: I.T.P., Warszawa tel.: (0-22) 879 77 77, faks: 610 77 99 e-mail: [email protected], http://www.itp.com.pl/

Płaski ekran i charakterystyczna, przyjemna kolorystyka obrazu w połączeniu z brakiem szkodliwego promieniowania i kompaktowymi rozmiarami to argumenty bardzo silnie przemawiające za wyborem monitora LCD. Szkoda tylko, że wciąż będzie on dwukrotnie droższy od odpowiadającego mu wielkością ekranu klasyczngo monitora CRT.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News