Nagroda numer dwa

Krótki test kolejnej edycji tego popularnego programu do nauki języka angielskiego

Firma Young Digital Poland przed końcem ubiegłego roku zaprezentowała multimedialny program do interakcyjnej nauki języka angielskiego EuroPlus+ Reward. W numerze 2/99 CHIP-a przedstawiliśmy szczegółowy opis pakietu, zwracając uwagę na wątpliwą użyteczność dodatku do wizualizacji nagrań dźwiękowych. Miał on ułatwiać trening poprawnego wypowiadania słów i zdań, przedstawiając w postaci grafów do porównania wymowę wzorcową i wymowę użytkownika. Niestety, do tego potrzebna jest fachowa wiedza z fonetyki.

Kilka miesięcy po premierze ukazała się wersja wzbogacona oprogramowaniem do rozpoznawania mowy – ViaVoice firmy IBM. Czy dodatek ten wnosi coś istotnego? Naszym zdaniem – tylko częściowo. W pakiecie znajduje się jego wersja „okrojona” (tzw. runtime). Wystarcza ona do sterowania pracą komputera (proste, anglojęzyczne polecenia w rodzaju „otwórz” czy „wklej”) oraz do ćwiczeń wymowy.

Reward szat nie zmienił, zyskał jednak nowe funkcje te same szaty

Choć funkcja ćwiczenia wymowy z użyciem ViaVoice wciąż nie jest tym, czego można by sobie życzyć, stanowi jednak znaczące usprawnienie. Rozpoznawanie słów polega, w skrócie, na porównywaniu wypowiedzi użytkownika ze słownikowym wzorcem. Ponieważ wersja „runtime” nie potrafi „uczyć się” indywidualnych cech wymowy użytkownika, spada na niego konieczność swego rodzaju dostosowania się do wymagań oprogramowania. W praktyce przekłada się to na prostą zależność – tylko poprawnie wypowiedziane słowa spowodują określone reakcje komputera. O to oczywiście chodzi, ale trzeba zaznaczyć, że „poprawność” oznacza w tym wypadku wymowę raczej amerykańską. Ponieważ kurs oparto na brytyjskim wariancie angielszczyzny, czasami prowadzi to do kłopotliwych dylematów fonetycznych.

w skrócie
europlus+ reward 2 - okładkaEuroPlus+ Reward 2.0
Liczba CD: 6
Język: polski
Wymagania: PC Pentium 100, 32 MB RAM, napęd CD-ROM 8x, karta dźwiękowa, mikrofon, modem, Windows 9x, ok. 160 MB na dysku
plusfunkcja porównywania wymowy ze wzorcem
minusrozbieżność odmian języka angielskiego
Producent: Young Digital Poland, Gdańsk, tel.: (0-58) 349 44 44, faks: 349 44 11, e-mail: [email protected], http://www.ydp.com.pl/
Cena: pojedynczy poziom (2 płyty) 199 zł, Professional Pack (3 poziomy, 6 płyt) 399 zł

Wnioski z próby połączenia produktów firm YDP i IBM płyną dwojakie. Jeśli masz wcześniejszą wersję pakietu, nie dopytuj się o nową wersję i poczekaj na rozwój sytuacji; jeśli zaś zamierzasz dopiero kupić Reward – sprawdź, czy jest to najnowsza jego mutacja, z logo ViaVoice na pudełku.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.