Okna na specjalne zamówienie

Okazuje się, że system Windows ma bardzo szerokie możliwości konfiguracyjne - niestety dostępne jedynie w Rejestrze systemowym

Chociaż Rejestr Windows może się początkowo – szczególnie mniej doświadczonym użytkownikom – wydawać bardzo tajemniczy, warto poznać jego strukturę i zasady konfiguracji. Już kilka prostych modyfikacji pozwala szybko dostosować system do naszych potrzeb lub zablokować osobom nieupoważnionym dostęp do istotnych ustawień środowiska.

Czy nasze dzieci znowu nie wędrowały zbyt długo po Internecie? Czy rachunek za telefon znów przyprawi nas o ból głowy? Kto ciągle zmienia w domowym pececie ustawienia ekranu? Windows 95/98 – w przeciwieństwie do systemu NT – nie oferuje wprawdzie żadnych funkcji zabezpieczających, jednak dokonując bezpośrednich modyfikacji w Rejestrze, można ograniczyć dostęp do Panelu sterowania, menu Start lub nawet do Internetu. Praktyczne porady dotyczące zabezpieczania systemu znajdziemy na podstronie.

1. Klucze główne:
rozpoczynają się zawsze sekwencją HKEY_ i zawierają kilka uporządkowanych hierarchicznie podkluczy

2. Podklucze:
w środowisku Windows 95/98 każdy klucz zawiera jeden z trzech typów wartości: ciąg znaków (np. tekst tak jak na zdjęciu), wartość binarną (ciąg bajtów w postaci heksadecymalnej) lub wartość DWORD (specjalna postać wartości binarnej

3. Zmiana wartości klucza:
pozycje w Rejestrze można zmieniać m.in. za pomocą edytora Regedit, który uruchamia się poleceniem Start | Uruchom | regedit.exe. W celu zmiany konkretnej wartości należy dwukrotnie kliknąć nazwę tej pozycji

rejestr systemowy

Za pośrednictwem Rejestru możemy lepiej dostosować Windows do indywidualnych potrzeb. Nawet drobne zmiany pozwolą np. na uproszczenie i zoptymalizowanie działania menu kontekstowego oraz obsługi programów DOS-owych i skrótów (patrz podstrona).

Czy pracując w środowisku Windows NT, chcielibyśmy automatycznie logować się do systemu lub szybciej – bez żadnych animacji – otwierać poszczególne okna? Jeśli tak, to powinniśmy skorzystać z zamieszczonych na stronie 141 porad dotyczących poprawy wydajności pracy. Informacje o tym, jak wyeksportować z Rejestru na dyskietkę określone ustawienia systemu i wykorzystać je na innych komputerach, znajdziemy w części poświęconej przenoszeniu parametrów Pulpitu i funkcji zabezpieczających (podstrona).

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Grupa dyskusyjna: pl.comp.os.win95/ntmamy to na chip-cd 8/99Na dołączonym do CHIP-a CD-ROM-ie w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Rejestr Windows znajdują się programy narzędziowe ułatwiające modyfikację i zabezpieczanie Rejestru oraz plik RegHelp.hlp zawierający informacje pomagające skonfigurować poszczególne wpisy

Z funkcji eksportu ustawień Rejestru możemy skorzystać także wtedy, gdy przed wprowadzeniem modyfikacji chcemy utworzyć kopię aktualnej konfiguracji. Aby przywrócić pierwotne ustawienia Rejestru, wystarczy dwukrotne kliknięcie tak utworzonego pliku z parametrami.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.