Pogrobowiec?

Krótki test nowej edycji systemu Windows 98 poszerzonej m.in. o możliwość współdzielenia modemu pomiędzy użytkownikami sieci Microsoft

Gdy rok temu Microsoft wprowadzał na rynek system operacyjny Windows 98, firma ogłaszała, że będzie to ostatni produkt z „prostszej” serii dla użytkowników indywidualnych, której początki sięgały zamierzchłych czasów DOS-a. Wszystkie następne opracowywane systemy miały bazować na wspólnym jądrze nowego Windows NT, wtedy nazywanego jeszcze NT 5.0 (dziś już wiemy, że będzie on nosił nazwę Windows 2000).

Jak się jednak okazuje, opóźnienie premiery Windows 2000 (jedną z przyczyn są m.in. kłopoty z zaimplementowaniem w nim mechanizmów DirectX – dla domowych zastosowań wręcz niezbędnych, umożliwiających wykorzystywanie pecetów do gier), skłoniły Microsoft do przedłużenia życia systemów linii Windows 9x. Tak narodził się Windows 98 Second Edition .

Jedną z ważniejszych nowości w Windows 98 Second Edition jest mechanizm współdzielenia połączenia internetowego – Internet Connection Sharing wreszcie możliwość współdzielenia modemu

Już system Windows 98 złośliwi nazywali zestawem poprawek do Windows 95. Choć trudno zgodzić się z taką oceną, trzeba przyznać, że jest ona adekwatna w stosunku do nowej wersji Windows 98. Ale nie ma w tym nic zdrożnego – systemy operacyjne żyją: są odkrywane (i likwidowane za pomocą „łat”) kolejne błędy, wprowadzane bywają mniejsze lub większe udoskonalenia i opracowywane są kolejne nowe funkcje. W przypadku Windows 98 przytłaczająca większość z nich osiągalna jest za pomocą internetowego mechanizmu Windows Update. Niestety – system „potraktowany” większą liczbą poprawek, nakładek i nowych programów zdradza czasami objawy lekkiego „rozklekotania”. W takiej sytuacji lepiej „złożyć” go od zera, czyli opracować nową, poprawioną edycję. Cóż zatem interesującego znajdziemy w drugiej edycji Windows 98?

Przede wszystkim Internet Explorera 5.0. Nowa wersja przeglądarki internetowej Microsoftu (opisywaliśmy ją w numerze 5/99 CHIP-a na stronie 178) to spory krok naprzód. Nowy jest również DirectX 6.1 – wiele gier komputerowych do poprawnego działania wymaga tego właśnie wydania multimedialnego interfejsu, nie zadowalając się odmianą 6.0.

NetMeeting 3.0 – program do komunikowania się przez Internet oraz Windows Media Player 6.1 – odtwarzacz plików multimedialnych również występują w swych udoskonalonych – w stosunku do Windows 98 – edycjach.

Znacząco powiększyono i unowocześniono zestaw dołączonych do systemu sterowników. „Okna” obsługują teraz także modemy kablowe i ADSL oraz większą liczbę urządzeń wykorzystujących złącze USB oraz Firewire.

tym razem wszystko jasneWszystko jasne – nowa edycja Windows 98 od razu informuje o swojej tożsamości

Nowością nieosiągalną w „starym” systemie Windows 98 za pośrednictwem Windows Update jest mechanizm Internet Connection Sharing (ICS), czyli udostępniania i współdzielenia łącza z Internetem. Dotychczas skorzystanie z takiego rozwiązania dostępne było jedynie przy użyciu osobnych programów. A internetowy „wielodostęp” może okazać się niezwykle przydatny w małych sieciach biurowych lub domowych, gdzie tylko jeden komputer jest połączony z Siecią. Dzięki wykorzystaniu ICS wszystkie podłączone do Internetu komputery dysponują własnym numerem IP i mają dostęp do wszelkich usług oferowanych przez Internet. Na marginesie warto zauważyć, że dołączenie obsługi tego mechanizmu do systemu operacyjnego Windows wprawdzie zwiększa jego funkcjonalność, ale dzieje się to kosztem firm programistycznych, produkujących do tej pory specjalne aplikacje, umożliwiające „dzielony” dostęp do Internetu. Taka sytuacja ma miejsce nie po raz pierwszy w historii korporacji z Redmond, tym razem jednak (przynajmniej na razie) nie słychać, by rozlegały się głośniejsze protesty. A zapewne pamiętamy zamieszanie spowodowane włączeniem przeglądarki internetowej do systemu operacyjnego…

Za uaktualnienie systemu Windows 98 trzeba zapłacić, choć jest to koszt raczej symboliczny – w USA wynosi ok. 20 dolarów. Polska wersja spodziewana jest w październiku – kosztować będzie tyle samo, co pierwsza edycja, możliwy będzie także upgrade – prawdopodobnie po kosztach nośnika.

w skrócie
Microsoft Windows 98 Second Edition
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; napęd CD-ROM; ok. 150 MB na dysku
plusnowe wersje programów (m.in. Internet Explorera)
pluszwiększona liczba sterowników systemowych (obsługa złącza USB, Firewire, modemów kablowych i ADSL)
plusdołączona biblioteka DirectX 6.1
plusmoduł Internet Connection Sharing
Producent: Microsoft, USA http://www.microsoft.com/
Dostarczył: Microsoft Polska, Warszawa tel.: (0-22) 661 54 00 faks: 661 54 34 http://www.microsoft.com/poland/
Cena: ok. 600 zł

Z siedziby Microsoftu dochodzą tymczasem słuchy, że linia Windows 98 na wydaniu Second Edition wcale się jednak jeszcze nie skończy i że na początku 2000 roku możemy oczekiwać ukazania się kolejnej wersji „dziewięćdziesiątki ósemki”. Ale ta ma być już naprawdę ostatnia – potem na „okienkowym” rynku królować będzie już tylko Windows 2000.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.