Przechytrzyć bakcyla

O konieczności zapewnienia ochrony antywirusowej pamiętamy zwykle wtedy, gdy nasz pecet już „coś złapie”. Użytkowników komputerów skarżących się na efekty działania złośliwych programów jest bez liku. A przecież na rynku programów antywirusowych nie brakuje dobrych aplikacji i naprawdę mamy w czym wybierać. Jedną spośród nowości jest PC-cillin 98 japońskiej firmy Trend Micro. Program składa się z kilku modułów, które wspólnie tworzą wysoce szczelny system likwidujący wszelkie potencjalne źródła zagrożeń.

W trakcie instalacji aplikacja, jak większość podobnych narzędzi, proponuje utworzenie zestawu dyskietek ratunkowych. W przypadku zainfekowania plików systemowych, boot sektora czy sektora partycji pozwalają one na uruchomienie komputera z „czystym” systemem operacyjnym i pozbycie się programowych intruzów ze strategicznych obszarów dysku twardego.

PC-cillin 98 udostępnia łatwy w obsłudze panel sterowania łatwy panel sterowania

Podstawowym składnikiem systemu ochrony antywirusowej jest monitor pracujący w tle przez cały czas korzystania z komputera. Kontroluje on operacje dokonywane na zbiorach, takie jak uruchamianie, otwieranie, kopiowanie, przesuwanie i zapisywanie. W przypadku gdy wykonywane na pliku czynności zostaną uznane za podejrzane, PC-cillin wszczyna alarm, będący sygnałem, że w komputerze może grasować wirus. W takiej sytuacji użytkownik ma prawo decydować, jakie działania powinien podjąć program. PC-cillin 98 potrafi usunąć wirusa bądź cały plik, przenieść zainfekowany zbiór do wyznaczonego katalogu, zmienić mu nazwę lub jedynie poprzestać na ostrzeżeniu. Ponadto, w wypadku nieudanej próby unieszkodliwienia bakcyla, wsparcia technicznego udzieli laboratorium firmy Trend Micro. Po przesłaniu do testów zainfekowanych zbiorów podjęte zostaną prace nad znalezieniem skutecznego antidotum. Gotowa „szczepionka” jest dołączana do specjalnej bazy, która w odstępach tygodniowych może być aktualizowana przez Internet. Pomyślano także o tej grupie użytkowników, która nie ma dostępu do Sieci. Otrzymują oni najnowszą bazę wirusów na płytach CD-ROM. Autorzy PC-cillina zapewniają, że liczba usuwanych przez program wirusów w dniu 17.05.99 wynosi 12 000.

Drugim składnikiem PC-cil-lina jest klasyczny skaner dyskowy. Ten moduł pozwala na przeglądanie wybranych dysków, katalogów czy nawet pojedynczych plików. Dzięki opcji przygotowania harmonogramów badań automatycznie przeskanujemy dyski w ściśle zaplanowanym terminie – na przykład codziennie, raz w tygodniu itp. Program na żądanie wyświetla listę zbiorów zbadanych oraz tych, których nie „prześwietlił”. Nie ma, niestety, funkcji automatycznego zapisywania w pliku raportu rezultatów pracy skanera i monitora. Do nielicznych mankamentów aplikacji zaliczyć trzeba brak sprawdzania przez program obecności dyskietki w napędzie przy zamykaniu systemu i – w razie odnalezienia jej – przeprowadzenia kontroli boot sektora.

bogata konfiguracjaO sile pakietu nie świadczy jedynie mnogość opcji konfiguracyjnych

Ponieważ wraz z rozwojem Sieci każdy praktycznie wirus może zostać „obywatelem świata”, PC-cillin obsługuje mechanizm WebTrap. Jego istotą jest kontrola danych pobieranych z Internetu, za którą odpowiadają dwa moduły: WebSecurity ,chroniący komputer przed złośliwymi apletami Javy i kontrolkami ActiveX, oraz WebFilter, pozwalający na całkowite odcięcie lub ograniczenie dostępu do wybranych witryn internetowych. Wspomniane ograniczenie dostępu polega na konieczności podania hasła podczas próby odwiedzania serwerów WWW.

Do wykrywania i eliminacji coraz częściej spotykanych makrowirusów, powstałych jako uboczny efekt rozszerzania możliwości pakietów biurowych (takich jak Microsoft Office, Corel WordPerfect Suite czy Lotus SmartSuite), przydatna okazać się może wykorzystana w programie technologia MacroTrap. Pozwala ona na podjęcie skutecznej walki nawet z nieznanymi jeszcze makrowirusami.

w skrócie
pc-cillin 98 okładkaPC-cillin 98
mamy to na chip-cd 8/99Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 9x/NT 4.0; ok. 15 MB na dysku
plusmożliwość odcięcia dostępu do wybranych witryn internetowych
plusochrona przed złośliwymi apletami Javy i kontrolkami ActiveX
pluscotygodniowo uzupełniany zestaw sygnatur wirusów
plusbogaty zestaw rozpoznawanych „mikrobów”
pluszaimplementowana technologia MacroTrap, chroniąca przed makrowirusami
minusbrak kontroli boot sektora dyskietki przed zamknięciem systemu
minusbrak polskiej wersji
Producent: Trend Micro, Japonia, http://www.antivirus.com/
Dostarczył: Dagma, Katowice, tel.: (0-32) 202 11 22, faks: 202 55 55, e-mail: [email protected], http://www.dagma.com.pl/
Cena: ok. 240 zł

Pakiet dostarczany jest wraz z bogatą dokumentacją w wersji drukowanej. Prosta obsługa programu, przejrzyste menu, rzetelnie opracowany system pomocy i częste uzupełnianie baz sygnatur wirusów sprawiają, że PC-cillin 98 wywiera bardzo korzystne wrażenie. W czasach kiedy każdego dnia powstają setki elektronicznych szkodników i coraz częściej jesteśmy właścicielami „chorych” plików, program firmy Trend Micro może oszczędzić nam nerwów i czasu spędzanego na odtwarzaniu utraconych danych.