almanach multimedialny – Elektroniczny wieszcz

Wielkimi krokami zbliżamy się do trzeciego tysiąclecia. Już niedługo będziemy mogli powiedzieć, że urodziliśmy się w minionym wieku. To stanie się z dnia na dzień, prawie niezauważalnie. Coraz większa przepaść czasu będzie dzielić nas od Romantyzmu – epoki, w której przyszło żyć uwielbianemu przez nasz naród poecie. To, że jego dzieło jest ponadczasowe, zdaje się potwierdzać również forma, w jakiej obecnie możemy z poezją Mickiewicza obcować.

Wrocławskie Wydawnictwo Dolnośląskie i Vulcan Media (również z Wrocławia) to autorzy prawdziwej perełki na rynku multimediów. Mowa o programie Mickiewicz – almanach multimedialny .

W multimedialnym almanachu mickiewiczowskim znajdziemy wiele unikatowych zdjęć unikatowe zdjęcia

Jest to wydawnictwo ze wszech miar zasługujące na uwagę. Zarówno swą przebogatą treścią, jak i prostą, przejrzystą formą zachwyci każdego, nie tylko zagorzałych wielbicieli Mickiewicza.

Na program złożyły się dwie części. W pierwszej znajdziemy podzielone na cztery grupy tematyczne eseje w formie multimedialnych prezentacji. Poza informacjami biograficznymi –

Życie poety — możemy zaznajomić się z różnymi spojrzeniami na recepcję twórczości Mickiewicza –

Odbiór dzieł — poznać dokładnie tło polityczne twórczości i życia poety –

Historia — czy wreszcie zagłębić się w krytycznoliterackie omówieniedzieł naszego wieszcza – Poetyka .

Autorami esejów krytycznoliterackich są J. Łukasiewicz (również eseje biograficzne) i M. Ursel (redakcja naukowa całego przedsięwzięcia), opracowania historycznego – W. Suleja, esejów o korespondencji sztuk – M. Komza, a sztuce kulinarnej (eseje na ten temat oczywiście) poświęciła się K. Bockenheim. Jak widać, zespół autorski tworzy grono prawdziwych znawców tematu. Nazwiska naukowców stanowią doskonałą gwarancję, że mamy do czynienia z rzetelnym źródłem wiedzy nie tylko na temat życia i twórczości Adama Mickiewicza, ale i szczególnej dla losów naszego narodu epoki.

Wspomniane wyżej grupy tematyczne uzupełnia łatwy w obsłudze i niezwykle przydatny katalog, dzięki któremu możliwa staje się na przykład samodzielna selekcja interesujących nas informacji. Udostępnia on dzieła, biogramy, pojęcia, nagrania i ilustracje. To ogromna i sprawnie działająca baza danych poświęcona Mickiewiczowi.

...i o higienie wieszcza Etykieta mydła „Mickiewicz” – ciekawy pomysł, jako że nasz wieszcz podobno czystością nie grzeszył…

Drugą część programu stanowi leksykon pojęć związanych z życiem i twórczością wieszcza. Pod hasłem Dzieła znajdziemy wybór wierszy, poematy, dramaty i inne dzieła,

Ludzie — to biogramy bliskich czy tylko w jakiś sposób powiązanych z losami Mickiewicza i jego epoki osób,

Pojęcia — słownik terminów literackich związanych z Romantyzmem. Ta część to także bogaty zbiór często unikatowych ilustracji i nagrań audio oraz wideo.

W domowym zaciszu możemy między innymi obejrzeć fragment „Dziadów i Pieśni” w reżyserii Barbary Borys Damięckiej czy „Dziadów” Kazimierza Dejmka, dowiedzieć się – lub tylko przypomnieć sobie – co na temat tejże ostatniej z wymienionych adaptacji miał do powiedzenia niezapomniany Kisiel. Zobaczymy fragment filmu ukazujący panoramę Wilna oraz fragment litewskiej kroniki filmowej prezentujący Uniwersytet Wileński i Kowno. Dostępne są także fragmenty niemego filmu „Pan Tadeusz” i wiele, wiele innych ciekawostek.

Dla nie pozbawionych poczucia humoru miłośników twórczości Adama Mickiewicza i Andrzeja Waligórskiego – „Pan Tadeusz” w wersji tego ostatniego. Nie zabrakło także legendarnej już XIII Księgi „Pana Tadeusza”. Możemy również wysłuchać fragmentów utworów Mickiewicza w interpretacji Bogusława Kierca.

w skrócie
multimedialny mickiewicz - okładkaMickiewicz – almanach multimedialny
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486 DX4 100, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 85, Windows 9x/NT
plus niezmierzona wartość merytoryczna
plus doskonałe opracowanie multimedialne
plus unikatowe materiały ilustracyjne i wideo
Producent: Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław tel.: (0-71) 328 89 14 faks: 328 89 54 e-mail: [email protected], http://www.rej.com.pl/wd/
Vulcan Media tel.: (0-71) 360 95 19, (0-61) 874 18 80 faks: (0-61) 874 18 82 e-mail: [email protected], http://www.vm.wroc.pl/
Cena: 140 zł

Dotarcie do zgromadzonych na krążku ilustracji dla wielu z nas z pewnością nigdy nie byłoby możliwe. Oprócz wizerunków miast, domów, dworków, ulic i salonów, w których bywał Mickiewicz, podobizn i portretów związanych z nim ludzi, możemy zobaczyć prawdziwe ciekawostki – na przykład etykietę z mydła i papierosów „Mickiewicz” czy kartki na ziemniaki z okresu I wojny światowej przedstawiające podobiznę poety. Ujrzymy autograf „Wielkiej Improwizacji”, brulion informujący o śmierci Mickiewicza i zdjęcie z łoża śmierci.

Mickiewicz – almanach multimedialny to program, którego nie można przecenić. Wspaniale opracowany, przebogaty i różnorodny. Można by na jego temat powiedzieć dużo więcej, ale odkrywanie tajemnic elektronicznego almanachu pozostawiamy Wam – miłośnikom talentu naszego wieszcza i Romantyzmu.