Dawnego kurortu smak…

Któż z nas nie marzył o zbudowaniu maszyny do podróżowania w czasie, swobodnym przemieszczaniu się po zamierzchłych epokach i obserwowaniu ważnych wydarzeń, które miały miejsce dawno, dawno temu… Przy odrobinie wyobraźni, nie opuszczając sfery fantazji, możemy udać się na wirtualną wycieczkę po przedwojennym Sopocie – dawnym i obecnym kurorcie nad Bałtykiem. A to za sprawą pruszczańskiej spółki Multimedia Cafe, która opracowała już drugi tego typu (po

Był sobie Gdańsk — patrz CHIP 6/98) przewodnik multimedialny opatrzony tytułem Przedwojenny Sopot. Do trójjęzycznej (polski, angielski i niemiecki) aplikacji dołączono program Informator miejski, który skierowany jest głównie do turystów i stanowi wizytówkę Sopotu. Współpraca z Internetem (aktualizacja planu miasta etc.) podnosi dodatkowo walory tej aplikacji jako wartościowego źródła informacji o perle polskich uzdrowisk nadmorskich.

Oprócz głównej aplikacji znajdziemy na płycie także współczesny Informator Miejski również aktualny informator miejski

Najważniejszą częścią krążka jest jednak wyprawa w zamierzchłe czasy – lata świetności Sopotu. Trącącej myszką (ale jakże wysmakowanej!) eskapadzie towarzyszy przedwojenna muzyka, którą – o dziwo – dobrze słychać. Zwiedzanie miasta można rozpocząć na kilka sposobów. Jednym z nich jest uruchomienie opcji Wycieczka. Zmieniającym się fotografiom wtóruje głos lektora omawiającego ciekawe miejsca czy obiekty architektoniczne (uzdrowiska, kościoły itp.). Natomiast miłośnicy dat mogą prześledzić historię Sopotu, włączając opcję Kalendarium. Jeszcze innym sposobem poznawania uzdrowiska i jego malowniczych okolic może być śledzenie (szkoda, że nie interakcyjnego) planu miasta.

w skrócie
przedwojenny sopot - piękny kurortPrzedwojenny Sopot
Liczba CD: 1
Język: polski, angielski, niemiecki
Wymagania: PC 486 DX, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 4x, Windows 9x/NT, ok. 20 MB na dysku
plus estetyczny i kunsztownie przygotowany materiał
plus bogactwo ilustracji
plus dołączona aplikacja dodatkowa – Informator Miejski
Producent: Multimedia Cafe, Pruszcz Gdański, tel.: (0-58) 682 35 97, faks: 661 60 45, e-mail: [email protected], http://www.mmcafe.com.pl/
Cena: 79 zł

Pomijając niewielkie uchybienia (niektóre opcje aktywne są tylko podczas przeglądania zdjęć), płyta jest swego rodzaju majstersztykiem elektronicznego edytorstwa. Szkoda tylko, że tak niewiele osób – głównie byłych i obecnych mieszkańców Sopotu – może docenić jej walory merytoryczne.