Do zabawy i do nauki

W Laboratorium CHIP-a przetestowano ponad 20 komputerów; o wynikach proszę czytać w artykule

Jeszcze parę lat temu, ze względu na brak odpowiednich aplikacji, komputer mógł przydać się uczniowi jedynie pośrednio. Na początku boomu informatycznego mógł jedynie służyć jako narzędzie do nauki… programowania. Na szczęście dzisiaj możemy już wybierać wśród wielu mniej lub bardziej udanych multimedialnych publikacji. O ich walorach edukacyjnych niech zadecydują Czytelnicy, my podpowiadamy, jaki osprzęt jest potrzebny do ich uruchomienia.

Prawda to niezbita, że młodsze pokolenia mają mniej zahamowań w kontaktach z komputerem niż dorośli. Pecet, z niezrozumiałego, budzącego lęk mostrum, powoli, ale skutecznie przeistacza się w urządzenie powszechnego użytku, tak samo popularne, jak dajmy na to samochód. Dzisiaj dzięki swej uniwersalności znajduje zastosowanie w dziedzinach mniej profesjonalnych, poza uniwersyteckimi laboratoriami, pracowniami projektowymi i ośrodkami obliczeniowymi. Komputer trafia do naszych domów jako narzędzie pomocne w prowadzeniu domowego budżetu, służące edukacji, przydatne do celów rozrywkowych. Powoli, dzięki coraz większej popularności Internetu staje się też niezwykle skutecznym środkiem pozyskiwania informacji, czasem zupełnie zastępującym gazetę, radio czy telewizor.

Oprogramowanie testowe w Internecie i na CHIP-CD
Oprogramowanie testujące BAPCo: http://www.bapco.com/
SiSoft Sandra 99:http://www.sisoftware.demon.co.uk/sandra/mamy to na chip-cd 9/99Na dołączonym do bieżącego numeru CHIP-a CD-ROM-ie w dziale CHIPLab | Test komputerów znajdują się programy testujące wydajność: SiSoft Sandra 99, Benchmark 32

Jaka maszyna zdolna jest sprostać opisanym wyżej celom? Paradoksalnie im mniej profesjonalne zadania (oczywiście są wyjątki), tym więcej mocy obliczeniowej potrzeba. Aplikacje multimedialne zawierające wiele animacji oraz gry (szczególnie te działające w środowisku 3D) wymagają silnych komputerów zaopatrzonych w procesory i karty graficzne zdolne „bez zadyszki” przetworzyć wiele danych w ciągu sekundy. Dostęp do Internetu oznacza rozbudowę konfiguracji szybkim modemem, pożytek z oprogramowania edukacyjnego będzie dopiero po zamontowaniu karty dźwiękowej. By sprawdzić czy rynek oferuje odpowiednie urządzenia w CHIP Lab przetestowaliśmy 22 komputery pod kątem ich przydatności do wyżej wymienionych zastosowań.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.