Dysk na łańcuchu

Krótki test jednego z pierwszych dysków twardych przeznaczonych do współpracy z interfejsem USB

Firma Lacie jako jedna z pierwszych udostępniła rozwiązanie umożliwiające korzystanie z dysków twardych za pośrednictwem uniwersalnego i coraz popularniejszego złącza USB. Urządzenie Lacie EKO-V-HD-S4301A, współpracuje z platformami Windows 98 oraz MacOs 8.x. Zastosowanie mechanizmów plug and play oraz hot swap pozwala na swobodne aktywowanie i odłączanie napędu bez konieczności zamykania systemu. Po podłączeniu dysku do peceta system operacyjny automatycznie rozpoznaje napęd i uruchamia odpowiedni sterownik (za pierwszym razem trzeba go zainstalować z dołączonej dyskietki). W chwilę po tym nowy napęd jest już gotowy do pracy. Dysk można w dowolnym momencie odłączyć – system automatycznie dezaktywuje urządzenie i usuwa z RAM-u niepotrzebne już sterowniki, co zapobiega „zaśmiecaniu” pamięci operacyjnej.

wyniki testu
ModelLacie EKO-V-HD-S4301A
Odczyt [KB/s]632
Zapis [KB/s]948
Czas dostępu [ms]33,5
Koszt 1 GB [zł]442,5

Przedstawiony sposób działania czyni z napędu Lacie bardzo wygodne narzędzie, które pozwala łatwo i wygodnie przenosić dane pomiędzy komputerami lub w celu archiwizacji. Niestety, rozwiązanie to ma także pewne wady. Najpoważniejszą z nich jest mała prędkość transmisji danych, ponad dziesięciokrotnie niższa od typowych dla współczesnych napędów EIDE. Pewną niedogodnością jest też brak przelotowego gniazda USB, które uniemożliwiłoby podłączanie kolejnych, zgodnych z tym standardem urządzeń. Zmusza to użytkownika do instalowania dysku jako ostatniego w łańcuchu USB, ogranicza również możliwość rozbudowy konfiguracji.

w skrócie
EKO-V-HD-S4301A
Złącze: USB
Pojemność: 4 GB
Bufor: 128 KB
Prędkość obrotowa: 4500 RPM
Liczba talerzy/głowic: 1/2
Sterowniki: Windows 98, MacOs 8.x
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1770 zł
plusprosta instalacja
plusmożliwość podłączania dysku w trakcie pracy komputera
minusniska wydajność
minuswysoka cena
Producent: Lacie, USA http://www.lacie.com/
Dostarczył: Luxus Technology, Warszawa tel.: (0-22) 660 64 90 faks: 825 05 60 e-mail: [email protected], http://www.luxus.com.pl/

Oprócz napędu czterogigabajtowego dostępne są także wersje dwu-, sześcio- oraz dziesięciogigabajtowe. Wszystkie modele są umieszczone w estetycznej, stylizowanej obudowie, która w przypadku posiadania większej liczby takich samych urządzeń umożliwia tworzenie „wież”. Zestaw zawiera przewody (USB i zasilający), instrukcję obsługi i instalacji oraz niezbędne sterowniki.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.