Dźwiękowe oblicze USB

Krótki test głośników USB, które jednocześnie mogą pracować jako karta dźwiękowa komputera (!)

Zestaw Philips DSS 350 USB jest przykładem nowatorskiego wykorzystania możliwości magistrali USB: podczas pracy w Windows 98 zestaw może niemal zupełnie zastąpić kartę dźwiękową! Zarówno głośniki o mocy 30 W, jak i przetwornik C/A (dynamika 98 dB, pasmo przenoszenia 60 Hz – 20 kHz) cechuje najwyższa jakość. Podobnie w przypadku wzmacniacza, który przynajmniej w teorii zapewnia równie czysty dźwięk, jak stacjonarne zestawy hi-fi. Wbudowana w zestaw „elektronika” może wzbogacić wrażenia akustyczne efektami znanymi z innych produktów Philipsa: rozszerzeniem bazy stereofonicznej (Incredible Surround) i dynamicznym wzmocnieniem basów (Dynamic Bass Boost). Co ciekawe, przyjęta metoda generowania dźwięku umożliwia odtwarzanie plików MIDI oraz muzyki z płyt CD (za pomocą tzw. ekstrakcji DAE – w Panelu sterowania należy uaktywnić opcję

Multimedia | Muzyka CD | Włącz cyfrowy dźwięk

). Odczytane z płyty ścieżki audio przesyłane są złączem EIDE (SCSI), bez udziału gniazda dźwiękowego napędu CD-ROM.

W Windows 95, 3.1x i innych systemach nie obsługujących wszystkich funkcji USB zestaw nie pokaże wszystkich swoich możliwości. Z myślą o takich zastosowaniach w DSS 350 zainstalowano gniazdo analogowe, które można podłączyć do odpowiedniego wyjścia karty dźwiękowej. Sens takiego wykorzystania „cyfrowych” głośników wydaje się jednak wątpliwy.

Zestawem steruje się za pośrednictwem graficznego panelu sterowania (ze względu na pełną zgodność z plug and play instalacja oprogramowania przebiega automatycznie i bezproblemowo) lub potencjometrów na jednym z głośników. W tym drugim przypadku przeszkadza brak możliwości płynnego dostrajania ustawień (odbywa się to skokowo).

w skrócie
DSS 350 USB Digital Speaker System
Moc: 2×30 W (360 W PMPO)
Pasmo przenoszenia: 60 Hz – 20kHz
Efekty: Incredible Surround (3D), Double Bass Boost
Konstrukcja: dwudrożny bass-reflex, głośniki 4” i 2”
Sterowniki: Windows 98; w Windows 95 OSR2 tylko panel zdalnego sterowania głośnością, barwą itp.
Wymagania: procesor Pentium lub zgodny, port USB
Gwarancja: 1 rok
Cena: 955 zł
plusbardzo dobra jakość dźwięku
plusmoże zastępować kartę dźwiękową w systemie Windows 98
minuswysoka cena
Producent: Philips, Holandia http://www.pc.be.philips.com/
Dostarczył: Cadena, Swarzędz tel.: (0-61) 817 30 22, faks: 817 30 50 e-mail: [email protected], http://www.cadena.com.pl/

DSS 350 USB łączy funkcjonalność wysokiej klasy głośników komputerowych oraz prostej karty dźwiękowej. Tłumaczy to dość wysoką cenę zestawu. Funkcjonalność DSS 350 potwierdził przeprowadzony test praktyczny: zgodność z DirectSound pozwoliła na wykorzystanie wirtualnej „dźwiękówki” w grach dla Windows 9x.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.