Ekspansja nie do zatrzymania

Marcin Nowak
współpraca: Jan Rychter

Coraz więcej użytkowników odwraca się plecami do Microsoftu, coraz więcej firm instaluje na swoich komputerach Linuksa. Historia kariery systemu będącego alternatywą dla Windows jest współczesną wersją bajki o Kopciuszku.

Czy można otworzyć plik, mając tylko numer i-węzła? Jak obejść ograniczenia przestrzeni dyskowej narzucone przez administratora (quota)? Jak zainstalować Linuksa na notebooku przez sieć? Czy Linux działa z moją kartą graficzną?

Między innymi takie pytania padają na cotygodniowych warszawskich spotkaniach PLUG-u, czyli Polskiej Grupy Użytkowników Linuksa. W Warszawie członkowie PLUG-u zbierają się w każdą środę; LUG-ów, czyli Local User Groups, jest jednak w Polsce więcej – i nie tylko warszawiacy gromadzą się co tydzień.

Informacje w Internecie
Inne: pl.comp.os.linuxLinux: http:/www.linux.org/
PLUG:http://www.linux.org.pl/
GNU: http://www.gnu.org/
Polish(ed) Linux Distribution: http://www.pld.org.pl/
Linux news: http://linux.news.pl/
Linux Planet:http://www.linux.core.pl/
The Linux Game Tome: http://www.happypenguin.org/
Linuxberg: http://www.linuxberg.com/

W stolicy na spotkania przychodzą zarówno ci, którzy Linuksa znają na wylot, jak i osoby, które tylko usłyszały gdzieś takie hasło i chcą się dowiedzieć czegoś więcej. Padają pytania trywialne i trudne. Wiek uczestników – od 16 do 70 lat. Każde spotkanie ma swój temat główny: jedna osoba przygotowuje wystąpienie dotyczące wybranego zagadnienia. Pozostali słuchają, na ogół przerywając pytaniami; czasem podchwytliwymi, czasem zabawnymi, ale zawsze interesującymi. To, czy wykład przerodzi się w ciekawą dyskusję czy w sesję pytań, zależy tylko od uczestników. Spory o wyższość środowiska graficznego Gnome nad KDE czy edytora Emacs nad vi też nie są rzadkością.