Krzemowe serce

W Laboratorium CHIP-a przetestowano najpopularniejsze w ostanim okresie czasu procesory, od poczciwego Pentiuma MMX, do Pentium III 500

Obecnie sprzedawane procesory z serii x86 wciąż ciągną za sobą ogromny „historyczny balast” programowej zgodności z 8-bitowym 8008 z 1972 roku – jak to więc się dzieje, że wydajnością dorównują ścisłej czołówce, jaką stanowią procesory Alpha, SPARC czy PA-RISC?

Wszystkie współczesne procesory mają podobną architekturę opartą na superskalarnym jądrze RISC. Jeszcze kilka lat temu urządzenia zgodne z x86 zaliczano do rodziny CISC. Dzisiaj, dzięki zastosowaniu w nich techniki przekodowywania rozkazów, uzyskano ogromne zwiększenie wydajności CPU, a „RISC-owa” konstrukcja umożliwia stosowanie wysokich częstotliwości zegara.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Forum użytkowników:pl.comp.pecet

Producenci procesorów:
http://www.amd.com/
http://www.cyrix.com/
http://www.idt.com/
http://www.intel.pl/
http://www.rise.com/

Testy, nowości, informacje techniczne, poradniki:
http://www.pc.com.pl/
http://www.x86.info.pl/
http://amd.strefa.com/
http://www.anandtech.com/
http://www.review-zone.com/
http://www.tomshardware.com/

Programy diagnostyczne:
http://www.h-oda.com/
http://www.sisoftware.demon.co.uk/sandra/
http://web.pertus.com.pl/~zbyfek/intro.htm

Fabryczne oznaczenia procesorów:
http://www.erols.com/chare/cpu_id.htm

mamy to na chip-cd 9/99Na dołączonym do CHIP-a CD-ROM-e w dziale CHIPLab | Procesory znajdują się niektóre programy testowe i narzędziowe oraz dokumentacja do procesorów

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.