Sieć dla wszystkich

Coraz częściej zdarza się, iż kilku mieszkańców bloku decyduje się połączyć swoje pecety w niewielką sieć lokalną. Zazwyczaj, prędzej czy później, stają przed problemem: jak, korzystając z modemu, podłączyć całą sieć do Internetu.

Wyścig z konkurencją owocuje w przypadku Microsoftu coraz częstszym wprowadzaniem na rynek nowych wersji systemów operacyjnych. Niekoniecznie stanowią one przełom, a niekiedy zawierają jedynie uzupełnienia, których w pośpiechu nie zdążono zaimplementować w edycji poprzedniej. Taką wersją jest wprowadzony

właściwie bez rozgłosu Windows 98 Second Edition (niestety, na razie brak wersji polskojęzycznej, jest ona zapowiadana na wrzesień). Abstrahując od oceny takiej polityki Microsoftu, warto jednak przyjrzeć się niektórym innowacjom wprowadzonym w tej wersji systemu.

W przypadku większości dostawców Internetu wystarczy pozostawić domyślne ustawienia protokołu TCP/IP dla połączenia Dial-Up domyślne ustawienia tcp/ip

Użytkowników niewielkich sieci lokalnych, łączących od kilku do kilkunastu pecetów, szczególnie zainteresować może mechanizm o nazwie Internet Connection Sharing. Jest to bardzo prosta w instalacji i konfiguracji usługa, umożliwiająca współdzielenie dostępu do Internetu przez kilka bądź kilkanaście komputerów w sieci lokalnej. Mechanizm ten działa podobnie, jak opisywane już przez nas VSocks (CHIP 9/98) i Wingate (CHIP 6/99, s. 172) , a więc przeprowadzana jest translacja pomiędzy wewnętrzną, intranetową przestrzenią adresową a używanym do komunikacji z Siecią pojedynczym adresem IP. W porównaniu z komercyjnym oprogramowaniem typu proxy, takimjak Wingate czy możliwościami Linuksa funkcjonalność i konfigurowalność ICS jest mocno ograniczona. Jednak z drugiej strony stanowi to zaletę – zainstalować i skonfigurować go może dosłownie każdy.

Jakie są więc wady tego rozwiązania? Przede wszystkim, brak funkcji automatycznego uruchamiania połączenia Dial-Up, a więc pozostałe komputery w sieci dostęp do Internetu będą miały tylko wtedy, gdy połączenie to zostanie uruchomione na komputerze pełniącym funkcję serwera. Również pula adresów IP, które są przydzielane przez serwer za pośrednictwem mechanizmu DHCP, jest stała i nie można jej zmienić. W przypadku większej liczby komputerów korzystających z tego mechanizmu brakować będzie też najprostszego choćby mechanizmu buforującego przesyłane informacje.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Configuring ICS:http://www.microsoft.com/hpmenet/ics.htmmamy to na chip-cd 9/99Na CHIP-CD w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Internet Connection Sharing znajdują sięfilmy ilustrujące wybrane etapy konfiguracji usługi ICS

A zalety? Oprócz wspomnianej już łatwości instalacji i konfiguracji jego podstawową zaletą jest fakt, iż jest on bezpłatny – pomijając oczywiście wydatek na sam system Windows 98 SE. W sytuacji kiedy nie mamy czasu na zgłębianie Linuksa, cierpimy na organiczny wstręt do tego systemu bądź nie możemy poświęcić osobnego komputera na serwer pośredniczący w komunikacji z Siecią, ICS może być ciekawą, wartą rozważenia propozycją. A zatem, do dzieła…

Więcej:bezcatnews