Szukajcie, a znajdziecie

Zapewne każdy z nas korzystał w Wordzie 97 z funkcji wyszukiwania. Czy znamy jednak wszystkie możliwości, które oferuje ta opcja? Oto w jaki sposób możemy nie tylko zaoszczędzić sobie sporo pracy, ale także wygodnie formatować edytowane dokumenty.

Wygląd zaimportowanego do Worda tekstu może czasem przyprawić o ból głowy: pełno jest w nim oddzielnych akapitów, znaków specjalnych nie ma w ogóle lub są źle przekonwertowane, a po formatowaniu zaginął wszelki ślad. Nie musimy jednak przeglądać całego dokumentu i poprawiać ręcznie wszystkich usterek. Word oferuje funkcję Znajdź i zamień, która po wprowadzeniu właściwych parametrów umożliwi łatwe i automatyczne wykonanie pozornie bardzo skomplikowanego zadania. Przedstawimy więc działanie dostępnych opcji oraz pokażemy, jak w konkretnych sytuacjach korzystać z możliwości opcji Znajdź i zamień .

Do uruchomienia funkcji służy polecenie Edycja | Znajdź lub Edycja | Zamień. Jeszcze szybciej obie opcje można uaktywnić za pomocą kombinacji klawiszy: [Ctrl]+[F] (

Znajdź

) oraz [Ctrl]+[H] (

Zamień

). Jeżeli wybraliśmy funkcję Znajdź, to w oknie dialogowym możemy w każdej chwili przejść bezpośrednio na zakładkę Zamień i odwrotnie.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
mamy to na chip-cd 9/99Na dołączonym do CHIP-a CD-ROM-ie w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Wyszukiwanie w Wordzie znajdują się filmy ilustrujące wybrane przykłady działania funkcji Znajdź i zamień

Przy pierwszym wywołaniu funkcji na ekranie pojawia się okno w zredukowanym formacie. Dopiero kliknięcie przycisku Więcej zapewnia dostęp do zestawu dodatkowych opcji. Możemy tu między innymi określić kierunek (zakres) wyszukiwania:

W dół

,

W górę

oraz Wszędzie. Przydatne może się czasami okazać wyłączenie opcji Uwzględniaj wielkość liter. Jeśli np. poszukujemy nazwiska Gaj, Word zignoruje wówczas słowo biegaj. W tym szczególnym przypadku identyczny efekt moglibyśmy również osiągnąć, zaznaczając zamiast wspomnianej opcji parametr Znajdź tylko całe wyrazy. Powrót do pierwotnego wyglądu okna Znajdź i zamień umożliwia przycisk Mniej .