Trzeci budowniczy

Już dwukrotnie opisywaliśmy na naszych łamach produkty firmy Inprise, służące do pisania aplikacji w języku Java (patrz CHIP 1/98 i CHIP 12/98). JBuilder 3 to najnowsze „javne” środowisko programistyczne. Aplikacja oferowana jest w trzech wersjach – Standard, Professional i Enterprise, z których mieliśmy okazję wziąć pod lupę tę ostatnią – „najmocniejszą”.

Data Modeler to praktyczne narzędzie pomagające budować aplikacje bazodanowe data modeler

Użytkownik, który zdecyduje się kupić edycję Enterprise, musi wysupłać z kieszeni około 12 000 złotych. Czy warto? Pakiet to sporych rozmiarów i wagi „cegła”, a w jego skład wchodzi kilka podręczników (m.in. do JBuildera, InterBase’a i VisiBrokera) oraz cztery krążki CD-ROM. Na pierwszej z płyt umieszczono „tytułową” aplikację, programy Local InterBase 5.5 i InterBase Server 5.5 (służące do uruchamiania lokalnych i sieciowych serwerów bazodanowych) oraz sterownik JDBC – InterClient 1.51. Dzięki niemu możliwa jest współpraca aplikacji Javy z programami InterBase’a. Całości dopełniają dwie płyty CD z dodatkowymi narzędziami usprawniającymi pracę, jak również krążek z pełną wersją instalacyjną oprogramowania Borland C++ Builder 3 Professional.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu trzeciej wersji JBuildera na pierwszy rzut oka trudno odkryć, jakie zmiany wprowadzono do pakietu. Interfejs użytkownika do złudzenia przypomina ten znany z poprzedniej edycji narzędzia. Teraz jednak program do pracy potrzebuje dwa razy więcej miejsca – minimalna instalacja zajmuje około 110 MB, natomiast wszystkie komponenty (nie licząc InterBase’a) wymagają ponad 230 MB wolnej przestrzeni. Ponadto graficzne środowisko (które podobnie jak w poprzedniej wersji jest proste w użyciu zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących programistów) „domaga się”, niestety, szybkiego peceta. Na testowanej maszynie z 300-megahercowym procesorem Intel Celeron i 64 MB pamięci RAM aplikacja miała czasami dosyć długie przerwy w działaniu.

system pomocy podręcznej jbuildera 3 System pomocy podręcznej JBuildera 3 jest opracowany w Javie

JBuilder 3 jest jednym z pierwszych narzędzi programistycznych współpracujących z opisywaną w CHIP-ie (nr 5/99) platformą Java 2 (poprzednia wersja pozwalała pisać programy zgodne ze standardem JDK 1.2, który był próbną wersją Javy 2). Środowisko może również kompilować aplikacje napisane we wcześniejszych edycjach Javy. W skład pakietu wchodzi dodatkowo przydatny kreator o nazwie Package Migration, który automatycznie zmienia kod źródłowy starszego „javnego” software’u na zgodny z Javą 2. Do zalet pakietu można zaliczyć szybszy kompilator JIT (Just-In-Time), dodatkowe gotowe komponenty JavaBeans (jest ich teraz ponad 300) wraz z kodem źródłowym oraz narzędzie Javadoc Wizard. Za jego pomocą dokumentacja projektu generowana jest od razu w języku HTML.

Jak przystało na pakiet, który ma w pełni wykorzystywać nowe możliwości Javy 2, JBuilder 3 Enterprise oferuje liczne udogodnienia projektantom aplikacji bazodanowych. Szczególnie przydatnym składnikiem jest Data Modeler – komponent pozwalający w niezwykle prosty sposób opracować moduł, który podłącza się do bazy danych i umożliwia zadawanie jej zapytań. W budowaniu kwerend w języku SQL pomaga SQL Builder. Powstały w wyniku działania DataModelera i SQL Buildera kod można zmienić w gotową aplikację – służy do tego tzw. Application Builder, który „składa” programy z komponentów JavaBeans. Dzięki wspomnianemu narzędziu możliwe jest również tworzenie programów wykorzystujących standard CORBA (zarówno serwerów, jak i aplikacji klienckich).

Na szczególną uwagę zasługują zaimplementowane w JBuilderze 3 mechanizmy „odpluskwiania” aplikacji, które potrafią sprawdzić programy zgodne z Javą 2 oraz JDK 1.1. Podobnie jak symantecowy Visual Cafe 3.0 (patrz CHIP 3/99), opisywany pakiet pozwala zdalnie debugować aplikacje rozproszone, pracujące na różnych platformach sprzętowo-systemowych. Poza tym warte odnotowania jest analizowanie pracy programów wielowątkowych.

w skrócie
JBuilder 3 Enterprise
Wymagania: PC Pentium; 64 MB RAM; Windows 9x/NT 4.0, ok. 110 MB na dysku
plus zgodność ze standardem Java 2
plus rozbudowane mechanizmy debugowania przygotowywanych programów
plus przydatne komponenty do budowania aplikacji bazodanowych
minus duże wymagania sprzętowe
Producent: Inprise, USA, http://www.inprise.com/
Dostarczył: BSC, Warszawa, tel.: (0-22) 637 63 65, faks: 831 94 84, e-mail: [email protected], http://www.bsc.com.pl/
Cena: ok. 12 000 złotych

Najnowsze środowisko programistyczne firmy Inprise można scharakteryzować krótko: JBuilder 3 bez wątpienia jest jednym z najlepszych dostępnych na rynku pakietów do pisania aplikacji w języku Java i śmiało może stawić czoła któremukolwiek spośród konkurencyjnych narzędzi. Na koniec zostawiliśmy wiadomość, która zapewne ucieszy użytkowników systemów uniksowych – Inprise obiecuje, że na początku przyszłego roku pojawią się odmiany pakietu pracujące pod kontrolą Solarisa i Linuksa.