Wacom USB PenPartner

W odróżnieniu od opisanego w numerze 4/99 CHIP-a tabletu PL-400 kolejny produkt firmy Wacom nie korzysta z wyświetlacza LCD, jest za to znacznie tańszy.

USB PenPartner

ma postać prostokątnej, matowej, czułej na nacisk tabliczki z tworzywa sztucznego. Przemieszczanie wchodzącego w skład zestawu wskaźnika po aktywnej, wydzielonej części powierzchni przypomina posługiwanie się mazakiem. Przeznaczony do „rysowania” obszar ma rozmiary 96×128 mm. Aby ułatwić pracę, aktywna część tabletu zawsze odpowiada całemu polu edycyjnemu używanego programu graficznego.

Instalacja urządzenia jest bardzo prosta – dzięki pełnej zgodności ze standardem plug and play wystarczy podłączyć tablet do portu USB komputera i umieścić w napędzie CD-ROM płytę ze sterownikami. Równie łatwo korzysta się z dołączonego piórka UltraPen. Brak przewodów i baterii powoduje, że jest ono lekkie i poręczne w użyciu. Tabliczka rozróżnia 256 stopni nacisku wskaźnika. Pochylenie piórka jest równoważne zwiększeniu powierzchni wirtualnego rysika. UltraPen wyposażono w trzy przyciski.

W zestawie znajdują się dwie płyty: ze sterownikami oraz aplikacją Painter Classics 1.0. Dla osób nie wprawionych w obsłudze programów graficznych przewidziano miłą niespodziankę w postaci demonstracji ukazującej poszczególne fazy tworzenia cyfrowych obrazów, w tym m.in. zasady korzystania z funkcji i filtrów dołączonego do tabletu oprogramowania.

w skrócie
Wacom USB PenPartner
Wymiary: 181x196x24mm
Pow. aktywna: 96×128 mm
Rozdzielczość: 1000 lpi
Dokładność: +/- 0,5 mm
Piórko UltraPen: bezprzewodowe, programowalne przyciski, 256 poziomów nacisku, rozróżnia kąt nachylenia, emulacja myszki
Złącze: USB
Oprogramowanie: Painter Classics 1.0
Gwarancja: 1 rok
Cena: 500 zł
plus przystępna cena
plus intuicyjna obsługa piórka
plus interfejs USB
minus brak polskiej dokumentacji
Producent: Wacom, USA http://www.wacom.com/
Dostarczył: KSK, Katowice tel.: (0-32) 251 69 59, faks: 59 16 16 e-mail: [email protected], http://www.ksk.com.pl/

Tabliczki można używać również w trakcie „normalnej” pracy w Windows. Urządzenie emuluje funkcje myszki i, co ważne, nie wyklucza możliwości jednoczesnego korzystania z ulubionego „gryzonia”.

Możliwości USB PenPartnera z pewnością zainteresują komputerowych grafików. Profesjonalistów przed zakupem może jednak powstrzymać niewielka powierzchnia tabletu, amatorów zaś – nie najniższa cena.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News