WWW dla wszystkich

Masz ciekawe i oryginalne hobby? Chciałbyś podzielić się swoimi poglądami z „całym” światem? Nie każdy może zaistnieć na łamach prasy czy wystąpić w telewizji. Za to wielu z nas może mieć swoją stronę WWW.

Projektowanie witryn WWW przestało być umiejętnością zastrzeżoną dla profesjonalistów. Korzystając z darmowych czy shareware’owych narzędzi tworzenia stron WWW, coraz większa rzesza „zwykłych” użytkowników próbuje swych sił w tej dziedzinie. Jak jednak sprawdzić, czy zaprojektowana przez nas z trudem witryna będzie prawidłowo obsługiwana przez serwer? Oczywiście możemy umieścić ją na docelowym serwerze i zobaczyć, jak się będzie sprawowała. Niestety, jeśli korzystamy z modemowego połączenia z naszym kontem u dostawcy usług internetowych (providera), wielokrotne przeprowadzenie takiej operacji może być dość kosztowne. Czy jest to jednak rzeczywiście konieczne? Praktycznie każdy dostępny w tej chwili system operacyjny przeznaczony dla pecetów oferuje mniej lub bardziej zaawansowany serwer WWW.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Apache: http://www.apache.org/
Dodatkowe moduły: http://www.apache.org/dist/contrib/modules/
Moduł języka PHP: http://php.apache.org/
Moduł języka PERL: http://perl.apache.org/
Sieciowy tygodnik poświęcony Apache’owi:http://www.apacheweek.com/mamy to na chip-cd 9/99Na dołączonym do CHIP-a CD-ROM-ie w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Serwery WWW znajdują się m.in. Option Pack 4 PL i Apache w wersji 1.3.6 dla Linuksa i Windows 9x/NT, Sambar 4.1

Dla Windows 98 i NT Workstation są to dwie odmiany Personal Web Servera, Wszystkim zaś liczącym się dystrybucjom Linuksa towarzyszy najpopularniejszy na świecie serwer WWW – Apache. O ile dwa pierwsze przeznaczone są raczej tylko do celów testowych bądź uruchomienia małego serwera intranetowego (choćby ze względu na ograniczenie liczby jednoczesnych połączeń), to Apache jest serwerem „pełną gębą”. Z kolei rozpowszechniany wraz z serwerem NT Internet Information Server trudno polecać do celów testowych, przede wszystkim ze względu na koszty takiego rozwiązania.