WWW dla wszystkich

Nadeszły czasy, że każdy na swoim komputerze może mieć serwer WWW, na dodatek nie wydając żadnych dodatkowych pieniędzy na zakup takowego

Masz ciekawe i oryginalne hobby? Chciałbyś podzielić się swoimi poglądami z „całym” światem? Nie każdy może zaistnieć na łamach prasy czy wystąpić w telewizji. Za to wielu z nas może mieć swoją stronę WWW.

Projektowanie witryn WWW przestało być umiejętnością zastrzeżoną dla profesjonalistów. Korzystając z darmowych czy shareware’owych narzędzi tworzenia stron WWW, coraz większa rzesza „zwykłych” użytkowników próbuje swych sił w tej dziedzinie. Jak jednak sprawdzić, czy zaprojektowana przez nas z trudem witryna będzie prawidłowo obsługiwana przez serwer? Oczywiście możemy umieścić ją na docelowym serwerze i zobaczyć, jak się będzie sprawowała. Niestety, jeśli korzystamy z modemowego połączenia z naszym kontem u dostawcy usług internetowych (providera), wielokrotne przeprowadzenie takiej operacji może być dość kosztowne. Czy jest to jednak rzeczywiście konieczne? Praktycznie każdy dostępny w tej chwili system operacyjny przeznaczony dla pecetów oferuje mniej lub bardziej zaawansowany serwer WWW.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Apache: http://www.apache.org/
Dodatkowe moduły: http://www.apache.org/dist/contrib/modules/
Moduł języka PHP: http://php.apache.org/
Moduł języka PERL: http://perl.apache.org/
Sieciowy tygodnik poświęcony Apache’owi:http://www.apacheweek.com/mamy to na chip-cd 9/99Na dołączonym do CHIP-a CD-ROM-ie w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Serwery WWW znajdują się m.in. Option Pack 4 PL i Apache w wersji 1.3.6 dla Linuksa i Windows 9x/NT, Sambar 4.1

Dla Windows 98 i NT Workstation są to dwie odmiany Personal Web Servera, Wszystkim zaś liczącym się dystrybucjom Linuksa towarzyszy najpopularniejszy na świecie serwer WWW – Apache. O ile dwa pierwsze przeznaczone są raczej tylko do celów testowych bądź uruchomienia małego serwera intranetowego (choćby ze względu na ograniczenie liczby jednoczesnych połączeń), to Apache jest serwerem „pełną gębą”. Z kolei rozpowszechniany wraz z serwerem NT Internet Information Server trudno polecać do celów testowych, przede wszystkim ze względu na koszty takiego rozwiązania.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.