Z dobrego domu

Wśród wzrastającej liczby urządzeń umożliwiających pracę w sieciach Ethernet i Fast Ethernet coraz trudniej wypromować nowe produkty. Nową kartę 3Com wyróżniają dwa elementy – zainstalowany Boot ROM oraz możliwość zdalnego włączania komputera.

Uruchomiony komputer ładuje system operacyjny i sterowniki zainstalowanych w nim urządzeń. W normalnych warunkach wszystkie niezbędne pliki i informacje odczytywane są z dysku twardego. Stacje robocze wyposażone w kartę 3C905B-TX mogą zupełnie obyć się bez tego elementu konfiguracji i ładować system operacyjny wprost z serwera. Takie działanie komputera umożliwia umieszczony w ROM-ie karty Managed PC Boot Agent (MBA). Sieciowe uruchamianie stacji roboczej wyklucza możliwość ingerencji użytkownika w pliki systemowe i ogromnie ułatwia zarządzanie wieloma podobnie skonfigurowanymi stacjami roboczymi – wystarczy stworzyć dla nich jeden wspólny profil użytkownika. Modyfikacji plików startowych dowolnej stacji roboczej (np. uruchomienie z sieci skanera antywirusowego) można dokonać bez konieczności osobistej wizyty przy komputerze, w dodatku niezależnie od tego, czy jest on włączony czy też nie.

Wystartowanie komputera z sieci wymaga uruchomienia na serwerze usług BOOTP lub DHCP oraz TFTP. Dwie pierwsze zapewniają przydział adresów IP (który musi nastąpić przed załadowaniem sterowników karty), a prosty protokół TFTP (The Trivial File Transfer Protocol) umożliwia przesłanie plików systemowych. Oczywiście zdalne bootowanie nie przeszkadza w jednoczesnym korzystaniu z lokalnych dysków twardych.

Ciekawą cechą 3C905B-TX-M jest zgodność z opracowanym wspólnie przez firmy IBM i Intel standardem Wake-On-LAN. Umożliwia on automatycznie „budzenie” uśpionego komputera po wykryciu w sieci adresowanego do niego, specjalnego, „magicznego pakietu”. Funkcja ta wymaga połączenia karty zawartym w zestawie kabelkiem z odpowiednim złączem (WOL) na płycie głównej. W komputerach w obudowach ATX z płytą główną udostępniającą złącze WOL jedynym urządzeniem, które czuwa po wyłączeniu systemu, jest karta sieciowa zasilana przez pracujący „na jałowym biegu” zasilacz. Urządzenie to monitoruje sieć i oczekuje na pakiet budzący, który w razie potrzeby generować mogą programy zarządzające siecią, w tym m.in. Intel LanDesk Manager, Tivoli TME 10, Microsoft SMS, HP Openview Top Tool oraz Computer Associates UniCenter.

w skrócie
3C905B-TX-M
Magistrala: PCI (bus master, PnP)
Złącze: RJ-45
Transfer: Ethernet 10/100
Tryb pracy: half i full duplex
Oprogramowanie: sterowniki (Windows 3.1x/9x/NT, NetWare, DOS ODI, SCO Unix), MBA Manager, DynamicAccess, dRMON SmartAgent
Gwarancja: dożywotnia
Cena: 360 zł
plus architektura Parallel Tasking II
plus możliwość ładowania systemu operacyjnego z serwera
plus zgodność z Wake-On-LAN
plus wspomaganie zdalnego zarządzania siecią (DMI 2.0)
plus zgodność z ACPI
plus dożywotnia gwarancja
minus dość wysoka cena
minus brak instrukcji w języku polskim
Producent: 3Com Corporation, USA http://www.3com.com/
Dostarczył: 3Com Poland, Warszawa tel.: (0-22) 645 13 51, faks: 645 13 52 e-mail: [email protected], http://www.3com.com.pl/

Na dołączonych w zestawie dyskietkach oprócz sterowników dla większości systemów operacyjnych, oprogramowania testującego oraz zarządcy MBA znajduje się też program DynamicAccess, który zmienia kartę sieciową w aktywny, inteligentny element sieci. Poprzez zastosowanie szybkiego oprogramowania warstwy IP, możliwość nadawania danym różnych priorytetów (istotne dla zastosowań multimedialnych i aplikacji biznesowych) i wydajny mechanizm efektywnego filtrowania ramek optymalizuje on proces przesyłania informacji. DynamicAccess jest doskonałym software’owym uzupełnieniem charakterystycznej architektury wewnętrznej kart 3Com (Parallel Tasking II).

Do karty sieciowej dołączono dokumentację w języku angielskim – zarówno w postaci obszernej broszury, jak i plików na dyskietkach instalacyjnych. Dokumentacja jest co prawda dość obszerna, ale dla użytkownika mającego styczność z siecią po raz pierwszy może być ona raczej niejasna i niezrozumiała. Chcąc na przykład zapoznać się z zasadami uruchamiania systemu Windows 95 z serwera Windows NT, zamiast korzystać z plików pomocy 3Com, lepiej posłużyć się oryginalną dokumentacją systemu operacyjnego i zawartym w niej opisem usługi Remote Boot.