Zrób sobie skórę

Jednym z najpopularniejszych programów do odtwarzania muzyki zapisanej w formacie MP3 jest bez wątpienia Winamp. W trakcie swojego rozwoju obrósł on w wiele różnych dodatków, dających rozmaite „efekty specjalne” w czasie odtwarzania muzyki, zarówno graficzne, jak i muzyczne (chociażby echo, „usuwanie” głosu, różnego rodzaju oscyloskopy itp). Twórcy programu umożliwili również zmianę wyglądu jego panelu – zestaw plików potrzebnych do tego celu określa się słowem „skin”, czyli skóra. Jeśli ktoś chce uzyskać własny, niepowtarzalny wygląd odtwarzacza, może skorzystać z programu Winamp Skin Maker .

Zrobienie własnej „skóry” dla Winampa wymaga dosłownie kilku kliknięć myszą kilka kliknięć myszą - i skóra gotowa...

Twórcy narzędzia maksymalnie uprościli ten proces, dlatego też wygenerowanie nowej powłoki zajmuje niewiele czasu. Najpierw trzeba utworzyć za pomocą programu graficznego zestaw bitmap (lub zdobyć odpowiednie rysunki), które będą stanowiły „skórę” odtwarzacza. Po uruchomieniu Skin Makera wybiera się obrazek mający być tło; jeden dla wszystkich paneli (odtwarzacz, korektor, lista utworów) lub osobne dla każdego z nich. Z poziomu aplikacji obrazki można obracać, skalować, zmieniać ich jasność i kontrast. Następnie wybiera się jeden z sześciu predefiniowanych wzorów przycisków, ustala paletę kolorów dla korektora, czcionki, które będą użyte w programie, i można wygenerować nową „skórę” dla swojego Winampa. Ponieważ całość jest zapisywana w podkatalogu w postaci oddzielnych plików (dla przycisków, tła itp.), można je później edytować, poprawiając efekty pracy Skin Makera.

w skrócie
mamy to na chip-cd 9/99Winamp Skin Maker 1.01
Wymagania: PC 486, 8 MB RAM; Windows 9x; ok. 1 MB na dysku
plus kilka dostępnych wzorów przycisków
minus możliwość jedynie podstawowej edycji obrazków
Producent: Ajie, USA http://members.tripod.com/ajie_g/
Rejestracja: 15 USD

Program jest dostępny jako shareware i jeśli go nie zarejestrujemy, będziemy mogli na dysku zapisać tylko nową „skórę” dla odtwarzacza. Nie jest to jednak wielkie ograniczenie, bo przez większość czasu właśnie ta część Winampa jest na pulpicie.

Pomimo niewielu dostępnych funkcji opisywana aplikacja może okazać się całkiem sprawnym narzędziem dla wszystkich, którzy chcą nieco ożywić wygląd swojego Winampa.