A może NT…(cz. II)

Windows NT to stabilna plaforma do zastosowań graficzno-inżynierskich, jednak aby zainstalować w nim nowoczesne karty multimedialne, trzeba się nieźle nagimnastykować. Również namiętnym graczom NT może sprawić zawód – ze względu na ograniczenia systemu część popularnych gier nie będzie działać.

Windows NT Workstation nie jest już najmłodszym systemem operacyjnym – kiedy go opracowywano, dwustumegahercowe Pentium Pro było rodzynkiem wśród pecetów. Stąd też wśród dołączonych do wersji instalacyjnej sterowników próżno szukać driverów do jakichkolwiek nowszych urządzeń. Również sterowniki dołączane do samych urządzeń peryferyjnych pozostawiały wiele do życzenia, zwłaszcza pod względem stabilności. Z tego też względu, inaczej niż wersja Server, odmiana Workstation nie cieszyła się specjalną popularnością. Aby wykorzystać ten system na zaawansowanej stacji graficznej, czy obróbki multimediów niezbędne są sterowniki do profesjonalnych kart graficznych i dźwiękowych – a tych właśnie brakowało. Na szczęście sytuacja uległa zmianie i obecnie każdy prawie komponent sprzętowy wyposażony jest w sterowniki przeznaczone dla NT.

Na Hardware Compatibility List można znaleźć również urządzenia, które nie spełniły wymogów przyznania logo Designed for Windows, ale stwierdzono ich poprawne funkcjonowanie w Windows NT hcl

Powszechna dostępność sterowników dotyczy jednak tylko sprzętu “klasycznego”, a więc opartego na starszych magistralach. Jeśli kompletujemy zestaw komputerowy z myślą o zainstalowaniu na nim Windows NT, lepiej zrezygnujmy z wszelkich ekstrawagancji. Największą ostrożność należy zachować przy zakupie urządzeń “Windows-only”, a więc drukarek GDI, winmodemów oraz urządzeń (np. skanerów) podłączanych za pośrednictwem portu równoległego. Jeśli takie urządzenie nie będzie wyposażone w firmowy sterownik przeznaczony dla Windows NT, nie ma najmniejszej szansy, by pracowało ono pod kontrolą tego systemu. Nie ma również co liczyć na podłączenie skanera czy dysku USB – nawet ostatni, piąty Service Pack nie uzupełnia systemu obsługą tej magistrali i, co prawie pewne, Microsoft nie zamierza już tego mechanizmu w NT implementować.

Jeśli mamy dostęp do Internetu, najlepiej przed zakupem nowego urządzenia sprawdzić dostępność odpowiednich sterowników na stronie WWW producenta. Równie przydatna może być wizyta na stronie http://www.microsoft.com/hwtest/hcl, zawierającej Hardware Compatibility List, czyli listę wszystkich urządzeń zgodnych z Windows NT. Jeśli nasze urządzenie na niej nie figuruje, nie oznacza to jeszcze, że w środowisku NT funkcjonować nie będzie, a jedynie, że nie zostało przetestowane w laboratoriach Microsoftu. W takim przypadku jednak należy zachować ostrożność i upewnić się, czy urządzenie jest wyposażone w odpowiednie sterowniki. W sytuacji gdy nie z/joinamy adresu strony producenta, możemy poszukać go na stronach Frank Condron’s World of Windows lub DriverZone, gdzie publikowane są aktualne adresy wszystkich ważniejszych producentów sprzętu.

od nadmiaru...Taka liczba menedżerów urządzeń może przyprawić o zawrót głowy. Każda kategoria urządzeń ma własnego menedżera, przy czym przyporządkowanie urządzenia do danej kategorii może być niekiedy mylące

Dotychczasowy użytkownik Windows 9x może się poczuć nieco zagubiony wobec zadania instalacji sterowników w NT, gdyż w tej dziedzinie w Windows NT panuje prawdziwy galimatias. Istnieje co prawda menedżer urządzeń (można go znaleźć w Panelu sterowania pod nazwą

Urządzenia

), jednak służy on jedynie do włączania/wyłączania urządzeń – samych sterowników z jego poziomu zainstalować się nie da. W zasadzie dla każdej kategorii urządzeń, jak streamery, karty dźwiękowe, multimedialne i graficzne, modemy oraz kontrolery SCSI, przewidziany jest osobny menedżer. Zorientowanie się w tym wszystkim może zająć nieco czasu, zwłaszcza że niektóre sterowniki znajdziemy w miejscach dość zaskakujących: na przykład drivery obsługujące kontroler IDE/ATAPI znajdują się wśród sterowników dla kontrolerów SCSI.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Windows Hardware Compatibility List: http://www.microsoft.com/hcl/default.asp
Frank Codron’s World of Windows: http://www.conitech.com/windows/winnt.html
DriverZone: http://www.driverzone.com/
Polskie FAQ Windows NT: http://nt.faq.net.pl/mamy to na chip-cd 9/99Na dołączonym do CHIP-a CD-ROM-ie w dziale Software | Uaktualnienia znajduje się polska wersja Service Packa 5

Instalując sterowniki do różnych urządzeń, należy pamiętać, iż często podmieniają one niektóre biblioteki systemowe ich starszymi wersjami, powodując w ten sposób zakłócenia w pracy systemu. Dlatego po instalacji sterowników należy ponownie zaaplikować systemowi Service Packa w używanej przez nas wersji.

Więcej:bezcatnews