Biuro rzeczy znalezionych

Bezpłatne strony WWW są bardzo popularne, ale nie tylko miejsce na serwerze możemy otrzymać za darmo. W Internecie znajdziemy bezpłatne elementy graficzne, skrypty, aplety Javy, książki gości, tablice ogłoszeniowe, a nawet ankiety.

Projektowanie i tworzenie witryny internetowej często jest długim i skomplikowanym procesem. Dzieje się tak wtedy, gdy sami wykonujemy wszystkie elementy potrzebne do jej budowy: dokumenty HTML, grafiki i skrypty. Jednak budowanie własnego serwisu można znacznie skrócić i uprościć. Najszybszym sposobem na wykonanie strony domowej jest skorzystanie z pomocy odpowiedniego kreatora (homapage wizarda). Łączymy się z serwisem oferującym taką usługę, tworzymy stronę główną, wstawiamy dwie lub trzy ramki, kilka podstron i struktura witryny jest już gotowa. Od tej chwili możemy troszczyć się wyłącznie o atrakcyjny wygląd naszych stron, co pozwoli zwiększyć ich oglądalność, a nam samym da satysfakcję.

Wszelkie poprawki wprowadzamy bez połączenia z Internetem (nie płacąc za impulsy telefoniczne), najlepiej za pomocą edytora stron WWW, takiego jak Frontpage Express czy Netscape Composer. To postępowanie ma jedną dużą zaletę: nie wymaga od nas znajomości HTML-a i sprawia, że budowanie witryny jest tak proste jak praca z edytorem tekstu.

Użycie wspomnianych narzędzi pozwala łatwo łączyć ze sobą różnego rodzaju obiekty i prezentować je w Internecie. Nie trzeba przy tym być specjalistą od Photoshopa, aby zabłysnąć efektownymi detalami – wystarczy jedynie pobrać je z Internetu i umieścić na stronie. Aby uniknąć bałaganu, wszelkie elementy dźwiękowe i graficzne składające się na serwis WWW należy sortować (przyciski, tła itp.) i umieszczać w osobnych podkatalogach.

Poszukiwanie darmowych szablonów stron WWW proponujemy rozpocząć od wizyty w serwisie znajdującym się pod adresem http://www.gif.w.pl/. Dostępne tam elementy podzielone są na tła, grafiki tytułowe, przyciski, linie i wiele innych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że do dobrego tonu należy podawanie źródeł, z których pobrane zostały elementy składowe serwisu WWW, a prawa autorskie obowiązują także w Internecie. Po skomponowaniu witryny, za pomocą naszego ulubionego klienta FTP przesyłamy wszystkie pliki do swojego katalogu na serwerze dostawcy usług internetowych i strona domowa dostępna jest dla wszystkich.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News