Cały świat na biurku

Krótki test klienta unixowego środowiska X-Window

Coraz częściej zdarza się, że użytkownicy Windows chcą korzystać z zasobów komputerów pracujących pod kontrolą systemu Unix. Może być to konieczność skopiowania plików, uruchomienia programów bądź drukowania na podłączonej tam drukarce. Właśnie dla takich osób przeznaczony jest shareware’owy pakiet X-Win Pro, będący zbiorem kilkunastu narzędzi sieciowych.

Główną aplikacją zestawu jest X Session – program pełniący rolę X serwera, umożliwiający wyświetlanie w środowisku Windows aplikacji okienkowych, uruchomionych na maszynie uniksowej. Narzędzie bez problemu współpracuje z programami przeznaczonymi dla systemów AIX, Solaris, HP-UX, Linux oraz wielu innych. Do ustawienia konfiguracji X serwera służy program XSettings. Pozwala on m.in. na wybór jednej z 27 narodowych klawiatur. Co prawda, nie ma wśród nich polskiej, ale możemy zdefiniować własny układ klawiatury.

Dzięki X serwerowi mamy do dyspozycji wiele systemów na jednym pulpicie wielosystemowość na pececie

Okna aplikacji X Window są domyślnie wyświetlane w palecie 256 kolorów, co wygląda niezbyt ładnie. Jednak z poziomu XSettings łatwo można ją zmienić na 16- lub 24-bitową.

W tym samym programie definiujemy, jakie fonty będą używane w aplikacjach uniksowych. X server korzysta z własnych czcionek, wśród których nie ma zestawu ISO-8859-2, zawierającego polskie znaki diakrytyczne. Możliwe jest jednak dodanie innych fontów (w formacie SNF), a także tworzenie tzw. substytutów, bazujących na czcionkach znajdujących się w systemie. X server może pracować w jednym z dwu trybów wyświetlania aplikacji: okienkowym (jedno lub wiele okien) lub pełnoekranowym. Można także utworzyć wirtualny pulpit o maksymalnej wielkości 2048×2048 pikseli.

Jakie są pozostałe składniki pakietu? Po pierwsze, program Telnet. Podstawową jego funkcją jest umożliwienie użytkownikom podłączenia się do odległych hostów. Program może emulować sporą liczbę terminali znakowych AT386, ANSI, VT52, VT100, VT125, VT220 i VT240. Jak widać, pod tym względem jest dużo wszechstronniejszy od standardowego narzędzia znajdującego się w Windows. Inną zaletą, stawiającą go wyżej od microsoftowego konkurenta, jest możliwość przedefiniowania układu klawiatury.

automatyzacja poleceńStartup pozwala automatycznie wykonać wybrane polecenia

Kolejnym elementem pakietu jest Startup. Służy on do automatyzacji dostępu do hosta przy wykorzystaniu programów rexec i rsh. Można to zrobić podając pojedyncze komendy i wykonując je na hoście bądź też uruchamiając skrypt z zapisaną wcześniej sekwencją poleceń. Oczywiście komputer, na którym mają być wykonywane polecenia, musi obsługiwać protokoły REXEC i RSH.

Następnym ważnym programem jest Ftp, używany do przesyłania plików. Korzystając z tego narzędzia, można nie tylko kopiować pliki, ale również tworzyć katalogi na lokalnym i odległym komputerze oraz zmieniać ich nazwy, przeglądać pliki, usuwać zbiory i foldery. Do realizacji podobnych zadań służy program Tftp. Jest on uproszczoną wersją poprzedniej aplikacji – nie pozwala bowiem na wyświetlanie zawartości katalogów. Możliwe jest jedynie przesyłanie plików z i do zdalnych hostów. Ponieważ protokół TFTP nie obsługuje sprawdzania tożsamości użytkowników, jeśli chcemy skorzystać z tego narzędzia, musimy być zalogowani i – chcąc zapisywać pliki na serwerze – mieć odpowiednie uprawnienia.

X-Win Pro zawiera także program Ping. Narzędzie znajdujące się w omawianym pakiecie nie wnosi niczego nowego w porównaniu z tym zawartym w Windows – jedyna różnica polega na tym, że pracuje w trybie okienkowym.

Wielu użytkowników X-Win Pro z pewnością ucieszy NFS Server. Jest to sieciowy serwer plików, umożliwiający dostęp do zbiorów znajdujących się na naszej maszynie użytkownikom pracującym pod kontrolą różnych systemów operacyjnych obsługujących protokół TCP/IP i dysponujących klientem NFS. Ten ostatni program również jest wśród aplikacji X-Win Pro, dzięki czemu mamy dostęp do zasobów oferowanych przez inne serwery NFS znajdujące się w sieci. Zadziwiający jest tylko fakt, że narzędzie nie pracuje w systemie Windows NT, a jedynie pod kontrolą Windows 95/98.

w skrócie
mamy to na chip-cd 10/99X-Win Pro 5.1
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 9x/NT; ok. 8 MB na dysku
plusdużo ciekawych narzędzi
minusrzadkie błędy X Servera, powodujące zamykanie aplikacji
Producent: Labtam Finland, Finlandia http://www.labf.com/
Rejestracja: 119 USD (licencja jednostanowiskowa)

W omawianym zestawie aplikacji znajduje się także program Lpr. Narzędzie to jest używane do drukowania na komputerze z uruchomionym serwerem LPD (Line Printer Daemon). Inna aplikacja, Lpd, będąca serwerem wydruków, pozwala udostępnić własną lokalną drukarkę innym komputerom dysponującym klientem LPR. Z poziomu programu można zarządzać listą drukarek: dodawać, usuwać, zmieniać ich parametry oraz wyszczególniać listę użytkowników uprawnionych do korzystania z tych urządzeń.

Dzięki X-Win Pro 5.1 zwykły pecet może stać się wielofunkcyjnym terminalem, na którym będą uruchomione jednocześnie aplikacje z wielu różnych komputerów sieciowych. W wersji nie zarejestrowanej z X serwerem można pracować przez 30 minut, po czym należy program zrestartować; mimo to warto skorzystać z tego pakietu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.