Czarny mustang z Teksasu

Zdarzyło się po raz pierwszy, że to nie Intel wypuścił premierowy model procesora nowej generacji - tym razem wyprzedził go AMD

Nareszcie jest – długo oczekiwany, do niedawna owiany mgiełką tajemnicy, pokazywany ukradkiem na zapleczach targowych stoisk. Athlon – następca procesorów popularnej serii K. Czy konkurent Intela przygotował wystarczająco mocny „argument” na pokonanie niezwyciężonego do tej pory Intela?

Athlon to nazwa nowego procesora, który pod oznaczeniem kodowym K7 opracowany został w teksaskim oddziale firmy AMD. Zmiana nazewnictwa, zdaniem producenta (uprzednio nowym seriom CPU nadawano w AMD kolejne numery poprzedzone literą „K”), była konieczna dla podkreślenia faktu, że nowy CPU powstał na bazie zupełnie nowego projektu i ma niewiele wspólnego ze swoim przodkiem K6. O nowatorstwie Athlona świadczy chociażby fakt, że jest on zaliczany do procesorów siódmej generacji, podczas gdy Pentium III Intela klasyfikowany jest jako procesor szóstej generacji.

Informacje w Internecie i na CHIP-CD
Oficjalne strony AMD poświęcone Athlonowi:http://www.amd.com/athlon/
Internetowe recenzje i opisy procesora:
http://www.firingsquad.com/hardware/athlon600preview/
http://www.super7.net/cpus/AMD/K7/k7preview1.htm
http://www.arstechnica.com/cpu/3q99/athlon/athlon-1.html
Informacje o nowych procesorach: http://www.azillionmonkeys.com/qed/newcpus.html
Wszystko o Athlonie:http://www.jc-news.com/pc/article.cgi?AMD/Everything_K7/01
Polski serwis poświęcony CPU AMD:http://www.amd.strefa.com/mamy to na chip-cd 10/99Na dołączonym do CHIP-a CD-ROM-ie w dziale CHIP-offline | Hardware | Athlon vs Penitum III znajduje się dokumentacja najnowszego procesora AMD

Na pierwszy rzut oka zamknięty w obudowie SECC (Single-Edge Contact Cartridge) Athlon jest bardzo podobny do Pentium II i III. Podobieństwo to zostało jednak zachowane jedynie dla obniżenia kosztów produkcji radiatorów i uchwytów – K7 wymaga przecież zupełnie nowego typu płyty głównej. Płyty do Pentium II nie nadają się – procesory Intela komunikują się bowiem z „resztą świata” za pomocą protokołu GTL+, gdy tymczasem K7 wykorzystuje protokół EV6 (patrz ramka „Magistrala i wieloprocesorowość”), którego licencję AMD wykupił od firmy Digital (teraz należącej do Compaqa). Gniazdo przeznaczone do obsługi nowego procesora ma trafnie dobrane oznaczenie Slot-A. Mimo zgodności mechanicznej jest ono zupełnie niekompatybilne elektrycznie i logicznie z intelowskim odpowiednikiem (Slot-1). Chwilowo nowe gniazdo obsługiwane jest jedynie przez własny chipset AMD Irongate (AGP 25, UltraATA/33), jednak już pod koniec roku możemy spodziewać się kolejnych, bardziej rozbudowanych wersji, obsługujących AGP 45 i UltraATA/66, opracowanych przez VIA i ALI, montowanych na płytach głównych znanych producentów, takich jak Asus, Gigabyte, MSI i FIC.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.