Duży plus

Firma PC Guardian ma w swojej ofercie całą rodzinę programów do szyfrowania m.in. plików, dysków i poczty elektronicznej. Encryption Plus for Folders służy do zabezpieczania dyskowych folderów. W tym celu wykorzystywany jest algorytm szyfrujący Blowfish z kluczem symetrycznym o długości 192 bitów, opracowany przez Bruce’a Schneiera.

Za pomocą programu Encryption Plus for Folders możemy zaszyfrować wybrany fragment drzewa katalogów szyfrowanie większej ilości plików

Trzeba przyznać, iż rozwiązanie pośrednie między szyfrowaniem plików i całych partycji jest wyjątkowo funkcjonalne i zapewnia dużą wygodę obsługi. Poza jednorazowym sprawdzeniem hasła EPF działa praktycznie w sposób „przezroczysty” dla użytkownika komputera. Ponadto po włączeniu opcji Single Sign On można sprawić, że program będzie samodzielnie identyfikował użytkownika, korzystając z nazwy i hasła wpisywanego w chwili logowania do systemu.

Wszystkie zbiory zapisywane w chronionych katalogach (a opcjonalnie również w ich podkatalogach) są automatycznie szyfrowane. Natomiast przy otwieraniu lub kopiowaniu danych przeprowadzane jest ich deszyfrowanie. Unika się przy tym obniżenia ogólnej wydajności systemu, z którym należy się liczyć w przypadku stosowania aplikacji do szyfrowania całego dysku.

W porównaniu z programami do szyfrowania plików EPF zapewnia chronionym danym dodatkową ochronę. Intruz nie tylko nie może przeglądać katalogów, lecz nie ma także szansy na usunięcie zbiorów, do których dostęp bez hasła jest zabroniony.

Autorzy programu zadbali o rozwiązanie jeszcze jednego istotnego problemu. Nawet w przypadku, gdy zapomnimy hasło, dostęp do zakodowanych plików jest nadal możliwy. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu algorytmu RSA do generowania klucza.

Aby skorzystać z opcji odzyskiwania danych, należy zainstalować na komputerze moduł administratora i zdefiniować hasło nadrzędne, a następnie zaktualizować wersję instalacyjną właściwego modułu do szyfrowania danych. Jeżeli aplikacja ma być stosowana w firmie przez wiele osób, tak przygotowana „instalka” może być z łatwością rozprowadzana wśród użytkowników. Nie ma zatem powodu do obaw, że pracownik, rozstając się z firmą, „zabierze” ze sobą wszystkie pliki zaszyfrowane za pomocą swojego osobistego klucza. Nawet w takiej sytuacji zawsze będzie można skorzystać z hasła nadrzędnego w celu odzyskania danych.

w skrócie
mamy to na chip-cd 10/99Encryption Plus for Folders 4.0
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 9x/NT 4.0; ok. 2 MB na dysku
plus wygaszacz ekranu chroniony hasłem
plus możliwość współdzielenia tego samego foldera przez wielu użytkowników
plus zabezpieczenie zaszyfrowanych plików przed usunięciem z dysku
minus dostęp do zaszyfrowanych danych nawet po utracie hasła
minus długość hasła ograniczona do 20 znaków
Producent: PC Guardian, USA, http://www.pcguardian.com/
Producent: Diament, Częstochowa, tel. /faks: (0-34) 372 03 40, e-mail: [email protected], http://www.diament.pl/
Cena: 190 zł

Ciekawą opcją jest możliwość współużytkowania folderów. Gdy na jednym komputerze wiele osób pracuje z tymi samymi chronionymi katalogami, mogą je między sobą współdzielić (tzn. kilku użytkowników otrzymuje uprawnienia dostępu do tego samego zabezpieczonego foldera). Co więcej – zaszyfrowane kartoteki można przenosić na inne stacje robocze, na których został zainstalowany EPF. Przed skopiowaniem plików (np. na dyskietkę) trzeba tylko ustalić hasło, które musi podać użytkownik, aby uzyskać dostęp do poufnych danych znajdujących się na innym komputerze.

Encryption Plus for Folders robi dobre wrażenie. Potrafi więcej niż zwykły program do szyfrowania plików i nie jest uciążliwy dla użytkownika.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News