Egipt -Kaprys faraonów

Krótki test wielkiej encyklopedii kultur starożytnych, na początek poświęconej Egiptowi

Dziś każdy za pomocą komputera może wybrać się w daleką podróż, nie ruszając się z domu. Kto właśnie w ten sposób chciałby poznać starożytny Egipt, powinien sięgnąć po Wielką Encyklopedię Kultur Starożytnych – Egipt .

Program jest niezwykle prosty w obsłudze. Utrzymany w ciemnych kolorach, jakby skrywający jakąś tajemnicę, ale przejrzysty interfejs pozwala poznać wszystkie etapy kształtowania się jakże charakterystycznej sztuki egipskiej. Towarzyszący naszej podróży lektor opowiada o okresie Predynastycznym i pierwszych rysunkach naskalnych z początków osadnictwa, oprowadza nas po Starym Państwie, epoce powstawania piramid, pokazuje świetność polityczną i gospodarczą Nowego Państwa, dociera wreszcie do okresu Ptomelejskiego i Rzymskiego, naznaczonego wpływami greckimi. Ówczesna sztuka była odzwierciedleniem życia i religii jej twórców, w programie znajdziemy zatem także informacje o wszystkich ważnych bóstwach oraz o sposobach ich przedstawiania. Opcja Piramidy umożliwi nam poznanie metody grzebania władców oraz historii powstawania tych niezwykłych grobowców, które są symbolem Egiptu i kwintesencją wierzeń egipskich. Dowiemy się, kto wpadł na pomysł wzniesienia piramidy i jak z tym kaprysem faraona radzili sobie architekci. Dzięki animacji obejrzymy wnętrze piramidy oraz kompleks towarzyszących jej budowli. Natomiast po kliknięciu ikony Świątynia odwiedzimy miejsca poświęcone egipskim bogom, a nasz przewodnik opowie o zasadach budowania świątyń i zaprowadzi nas tam, gdzie dostęp mieli jedynie kapłani.

Menu główne zaprasza do poznania wszystkich tajemnic starożytnego Egiptu zapraszamy do tajników

Ale to nie koniec atrakcji. Kolejnym etapem wędrówki jest Galeria, gdzie zgromadzono kilkadziesiąt eksponatów reprezentujących wszystkie fazy kształtowania się sztuki egipskiej. Znajdziemy tu wyroby sztuki użytkowej, rzeźby, malarstwo, reliefy i zdjęcia najciekawszych zabytków architektury. Każdy eksponat opatrzono komentarzem, w którym zwrócono uwagę na cechy charakterystyczne, wskazujące okres pochodzenia danego dzieła. Zanim jednak wybierzemy się do galerii, powinniśmy poznać Kanon w sztuce, czyli sposób przedstawiania postaci w malarstwie, rzeźbie i reliefach. Właśnie ten przez wieki prawie nie zmieniony kanon sprawia, że sztuka egipska jest rozpoznawana nawet przez laików. Dowiemy się, jaki wpływ na jej wizerunek miała pozycja społeczna przedstawianej osoby i jakie były proporcje poszczególnych części ciała.

Jeszcze jeden element nieodparcie kojarzący się ze starożytnym Egiptem to hieroglify. Twórcy programu zadbali więc, aby nie zabrakło w nim również informacji o tym niezwykłym rodzaju pisma: jak powstały hieroglify, jak kształtowało się pismo to przez wieki, kto potrafił się nim posługiwać, kto je odczytał po wielu wiekach i w jaki sposób.

ścisłe kanonyŚciśle określony kanon sprawia, że sztuka egipska jest rozpoznawana na pierwszy rzut oka

Egipt to ogromny kraj i wiele miejsc warto zwiedzić. Opcja Mapa umożliwi nam podróż wzdłuż Nilu, poznanie Dolnego i Górnego Egiptu. Znajdziemy tu informacje o wielkich miastach i małych wioskach, ich historii i zabytkach, które się w nich znajdują.

Jeżeli zgubilibyśmy się w gąszczu informacji lub chcielibyśmy jeszcze raz obejrzeć lub posłuchać interesujący nas fragment opowieści o egipskich tajemnicach, w lewym górnym rogu ekranu znajdziemy ikonkę Menu, która pomoże wrócić nam do wybranej części programu.

Bogatsi o sporą dawkę wiadomości o starożytnym Egipcie możemy pokusić się o wzięcie udziału w Quizie. Odpowiadając na pytania związane z historią, sztuką i religią Egiptu, możemy sprawdzić, co udało nam się zapamiętać z właśnie obejrzanej prezentacji, jak również dowiedzieć się kilku nowych, ciekawych rzeczy.

w skrócie
wielka encyklopedia kultur - okładkaWielka Encyklopedia Kultur Starożytnych – Egipt
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 4x, Windows 9x/NT
plusduża wartość merytoryczna
plusestetyczne opracowanie
plusniewygórowana cena
minusbrak możliwości alfabetycznego wyszukiwania haseł
Producent: Fogra Multimedia, Kraków tel./faks: (0-12) 422 67 02 e-mail: [email protected], http://www.multimedia.fogra.com.pl/
Cena: 49 zł

Łatwa obsługa i rzetelność zgromadzonych informacji sprawiły, że Wielka Encyklopedia Kultur Starożytnych została umieszczona na liście pomocy naukowych zalecanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dzięki bogactwu zdjęć, animacji i filmów program nie jest zbiorem obco brzmiących pojęć, ale pasjonującą wędrówką śladami egipskiej cywilizacji. Z drugiej strony szkoda, że twórcy aplikacji nie pomyśleli także o typowym dla encyklopedii alfabetycznym zestawieniu wszystkich haseł. Aby znaleźć interesujące nas zagadnienie, trzeba wiedzieć, gdzie go szukać.

Fogra Multimedia, producent Encyklopedii, zapowiada wydanie kolejnej jej części, tym razem poświęconej starożytnej Grecji. A zatem – do zobaczenia w Atenach…

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.